Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mor Soğanın Faydaları Nelerdir?

29.05.2021
1.295
Mor Soğanın Faydaları Nelerdir?

İnsanlık tarihi ile nerdeyse aynı olan soğanın önceden zambağa ait olduğu iddia edilse de, soğanın kokusu ve tadı bakımından bir tür olduğu sonucuna varılmıştır. Toprağa gömülü tohumlar toprağın altında büyüdüğü için soğan, içinde büyüdüğü toprağın tüm özelliklerini alır. Bu sayede kuvvetli bileşenler içerir. Beyaz, yeşil ve mor soğanın beraberinde iriliğe göre arpa soğanı çeşitleri de bulunur. Gıda olarak tüketilen soğan, ilaç üretiminin hammaddesi olarak alternatif tıp ve bilimsel tıpta da kullanılıyor. İltihabı gidermede etkili olan soğan çeşitleri arasında mor soğan antioksidan bakımından en zengin olanıdır. Mor soğan vücutta ödem tutmaz. Serbest radikal hücreler ayrıca kısa bir süre içinde vücuttan atılmasına da izin verir. Mor soğan genelde Meksika ve Şili gibi ülkelerde tüketilmektedir. Anavatanı eksiksiz olarak bilinmemekle beraber Hindistan’dan İpek Yolu ile yayıldığı tahmin edilmektedir. Pizza ve makarnaların soslarında kullanılacak olan mor soğan beyaza göre daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Bununla beraber, acı açısından da çok keskindir. İçerisindeki sülfosit, kuvvetli bir antioksidan görevi görür. Bazı alternatif tıp uzmanları, özellikle kalp çarpıntısı olan hastalara mor soğan suyu önermektedir.

Mor soğanı sütle karıştırıp içersen ne olur?
Alternatif tıp uzmanlarının araştırmalarına göre mor soğan, sütle kaynatılarak tüketildiğinde özellikle yüksek tansiyonu düşürmede yararlıdır. Ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı giderir. Özellikle kadınlarda daha sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının sonlandırılmasında etkilidir. Ancak uzmanlar yine de bu tür karışımların bir doktora danışarak yapılmasını önermektedir. Güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olan mor soğan, üst solunum yolu hastalıklarından etkilenen boğaz ve sinüs yollarının temizlenmesine destek olur. Bağışıklık sistemindeki antikorların düzensiz çalışmasını engeller.

MOR SOĞANIN FAYDALARI NELERDİR?
İçerdiği bileşikler sayesinde mor soğan kan oranını dengeleyerek şu anki yararlı hücre oranını artırır. Uzmanlar, kansızlık sorunu olan kişilerin günde bir bardak mor soğan suyu içmelerini öneri ediyor.
Tendon iyot görevi gören mor soğan suyu, yanık ve yaraların mikrop kapmasını engeller. Şiddetli burun kanamalarında mor soğanı ikiye bölün ve koklayın. Bu uygulama kanamayı durdurmaya yardım edecektir. Aynı zamanda adet dönemindeki şiddetli ağrılar arasında birebirdir.
İlgilini çekebilir Saracoglu kadınlarda kist ve miyoma karşı kür tarifi
Kırılgan tırnaklarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız. Mor bir soğanı kaynatın, bir diş sarımsak ekleyin ve su soğuduktan sonra elinizi 10 dakika suda bırakın. Hem tırnaklarınızı iyileştirir hem de hızlı uzamasını sağlar.
Böbrek ve safra kesesindeki taşları kuma çevirerek ağrısız idrar yolu yolu ile vücuttan uzaklaştırır. Bunu yapabilmek için sabahları mor bir soğanı kaynatın ve aç karnına için.
X
Vücuttaki ödemi gidermek için mor soğan suyunu aç karnına tüketmek yararlıdır. Mide kanaması ya da karın ağrısı için mor soğanı dilimleyin. Bir bardak ılık sütle tüketin.
Boğazda biriken iltihabı hafifletmek için bir çorba kaşığı balı mor soğan suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz.Bir şunu diyen bir yazı 'ÜST SOLUNUM YOLLARINA BİREBİR MOR SOĞANI SÜTLE KARIŞTIRIP İÇERSENİZ' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.