Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

maskesiz yerler

maskesiz yerler

 

Türkiye tam kapanma döneminin ardından 17 Mayıs’ta başlayan “kademeli normalleşme” sürecinde 1 Haziran itibarıyla yeni bir viraja girecektir

 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun 1 Haziran sonrası kademeli normalleşmenin nasıl ilerleyeceğini masaya yatırdığı öğrenildi. Bilim Kurulu’nun aldığı öneri kararlarının ise Cumhurbaşkanlığı Hükümeti kabinesinde değerlendirilerek netleşeceği kaydedildi.

 

SOSYAL HAYATTA YASAKLAR KISMEN AZALTILACAKTIR
Türkiye’de Kovid-19 vaka tablosunda beklenmedik bir artış yaşanmaması halinde. 1 Haziran sonrası Kovid-19 önlemlerinde bireysel koruyucu önlemlerin alınmasına ağırlık verilen. Sosyal hayatta ise yasaklamaları kısmen azaltan bir sürecin işletilmesi beklenmektedir.

 

YÜZDE 50 KAPASİTE İLE HİZMET

Tavsiye kararlarına göre: 1 Haziran sonrası kafe ayrıca lokantaların % 50 kapasiteyle hizmet vermesine izin verilebileceği. Hafta içinde akşam: 21.00 sabah 05.00 arası uygulanmakta olan sokak kısıtlamasının süresinin azaltılabileceği belirtilirken. Vatandaşlara da sahil ayrıca park ve bahçelerde 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla. Maskesiz oturma ayrıca dinlenme imkânı tanınabileceği ifade edilmektedir.

 

YENİ A-ŞILAR GELDİ
Sağlık Bakanlığı 1 Haziran sonrası dönemde aşılama ivmesini de artırmayı hedefliyor.
BioNTech aşısında dün itibarıyla yeni sevkiyat Türkiye’ye ulaşırken. 30 000 000 dozu haziranda dahil olmak üzere: Temmuz ayrıca ağustos ve eylül sonuna kadar yani 4 ayda 120 000 000 doz aşının Türkiye’ye gelmesi planlanmaktadır.

 

AİLE HEKİMLERİ DE DEVREYE GİRECEKLERDİR

Sağlık Bakanlığı söz konusu sevkiyatlarla bir yandan aşı tedariğini sağlarken bir taraftan da aşılama hızını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Haziranda aşı tedarikinin hızlanmasıyla beraber. Özellikle BioNTech aşısı için aile hekimlerinin de devreye alınması sayesinde günde 1 000 000 doz aşı uygulanması planlanmaktadır. En geç sonbahara kadar da Türkiye’de. 18 yaş ve üstü herkesin aşılanması hedeflenmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.