Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Diş Eti Sorunları Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir

29.05.2021
1.440
Diş Eti Sorunları Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir

Son günlerde sayfamıza gelen sorular üzerine diş eti konusuna değineceğiz. Özellikle diş eti çekilmesi durumları ile sık sık karşılaşıyoruz. Bunun sebepleri, belirtileri ve doğal tedavi metotları nelerdir bu konularla ilgili bilgiler vereceğiz.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?
Diş etinin diş yüzeyini yeterince kapatamayıp diş köklerine doğru diş etinin kaymasıdır. Kısacası diş yüzeyi açılır ve köke doğru kaymaya başlar. Dikkat edilmesi gerekli olan bir konudur. Çünkü diş etinin açılması ilerleyen zamanlarda diş kökünde ve diş yüzeyinde sorunlar, iltihaplanmalar, diş yüzeyinde sorunlar ve bunun tedavi edilmemesi durumunda geri dönülmez diş kayıplarına kadar gidebilir. Bu yüzden erkenden önlem alınmalı ve tedavi edilmesi gereklidir.

Diş Eti Çekilmesinin Sebepleri Nelerdir?
İlk olarak diş fırçasıdır. Diş fırçasının aşırı sert olduğundan dolayı diş etinin doğal yapısı bozulabilir.
Dişleri yanlış ve sert fırçalamaktır. Dişleri aşırı hızlı, sert bastırarak fırçalamak doğru değildir. Aynı zamanda ön dişleri yukarıdan aşağıya arka dişleri ise ileri geri hareketlerle fırçalamamız gerekmektedir.

Bunlarla beraber gece uyurken dişlerin sıkılması
Dişlerin uzun süre fırçalanmaması ile plak kaplanması
Kalsiyum ve bazı vitaminlerin eksikliği
Asitli içeceklerin sık içilmesi gibi sebepler sıralanabilir.
Diş Eti Çekilmesi İlk Zamanlarda Nasıl Anlaşılır?
İlerleyen zamanlarda diş etleri fiziksel olarak kendini belli eder. Diş eti köklere doğru çekildiği belli olur. Ancak ilk zamanlarda bunu tespit ederek önlem almalıyız. Bu yüzden belirtileri önemlidir. Diş fırçalama esnasında kanamalar, ağızın normal zamanlardan ayrı olarak kötü kokması, diş köklerinde ağrı ve ufak sızılar gibi sebepler belirtileri olarak gösterilebilir.

 

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?
Dişleri yumuşak ya da orta sert bir fırçayla fırçalamalıyız.
Dişleri fırçalarken fazla bastırmamalıyız.
Günde 2 kez diş fırçalamak yeterlidir. Fazla fırçalamak riski arttırır.
Kalsiyum eksikliği nedeniyle de diş eti kalitesi düşebilir. Yoğurt, süt, ayran gibi gıdaları ve yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmeliyiz.

Yine B12 ve demir minerali eksikliği de sebep olabilir. Bu yüzden et tüketimini attırmalısınız.
Kola gibi asitli içeceklerden hem sağlığınız hem de diş eti sağlığı için uzak durmalısınız. Bununla beraber eğer diş eti problemleriniz var ise sade maden suyunu da içimini azaltmalı ya da asidi kaçması için biraz çalkaladıktan sonra içebilirsiniz.
Genel olarak fiziksel basit tedbirleri alarak diş eti problemlerini hızlı biçimde çözebilirsiniz. Dikkat etmek gerekli olan nokta fazla ilerlemeden sorunu çözmektir. Yazımızda yer alan maddelere dikkat etmeniz yeterlidir.Bir şunu diyen bir yazı 'Diş Eti Çekilmesi İçin Muhteşem Doğal Çözüm! Detaylar Hikayemizde Sağlık Haberleri' görseli olabilir

Yorumlar
  1. ihsan dedi ki:

    diş eti çekilmesinin et yeme ile alakası yoktur. ben ve eşim et yemeden yapamayız ama diş etlerimiz çekildi. yaşla alakalı……………