Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

27.05.2021
1.856
Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Haftada 2 ya da 3 kere banyoya girmekteyiz. Aşırı nemli ve bol suyun bulunduğu bu ortamda parazitler için ideal bir yerdir. Bu yüzden bazı konularda maksimum derecede dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü farkında olmadan pek çok hastalığı ya da cilt problemlerini burda kapıyoruz. Şimdi dikkat etmeniz gerekli olan noktaları sizler için listeleyeceğiz.

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
1: Bikini Bölgesine Dikkat

Özellikle bikini bölgesinin temizliğinde dikkat etmeliyiz. Hassa olan bu bölgemizde traş makinası ve bıçağı muhakkak kişisel olmalıdır. Aynı zamanda kullanmaya başlamadan evvel temizlenmesi doğru olacaktır. Dikkatli şekilde temizlik işleminin yapılması gerekir. Cildin tahriş olması önlenmelidir.

Temizlik esnasında sabun kullanmayın. Yeterli nemi sağlamadığı için işlem esnasında cildinize zarar verir. Bunun için krem ya da traş köpüğü kullanabilirsiniz.

2: Banyo Lifine Dikkat

Banyo lifleri hijyen için son derece önemlidir. Mutlaka kullanmamız gerekir çünkü ölü hücrelerin alınması lif kullanmadan zordur. Ancak lifin kullanımında çok dikkat etmeliyiz. Uzun süreli kullanımda bakteri yuvası haline gelir. Bunun için;

X
Lifi kısa süreli olarak değiştirin.
Lifi kullandıktan sonra suyunu güzel bir şekilde sıkıp kurulayın, banyoda bırakmayın, askılığa asın.
Kullanmadan önce kaynar sudan geçirmek iyi olacaktır.
İşiniz bittiğinde sabunla güzel bir şekilde temizledikten sonra kurulayın.
3: Ulaşılmayan Bölgelere Dikkat

Çoğu zamanda duş alırken vücudumuzun pek çok bölgesine ulaşılmadığından kirli kalmaktadır. Sırt bölgesi, bel çevresini gibi kısımlar için fırça ya da kese kullanmak şart. Etkili bir temizlik için önemlidir.

4: Banyoda Kişisel Eşyanızı Bulundurmayın

Banyo nemli ortamdır ve kimi zaman kirli olmaktadır. Bu yüzen diş fırçası, tarak, tırnak makası ve diğer kişisel eşyalarınızı banyoda bırakmayın. Hem bu eşyalardan banyo ortamına hem de banyo ortamından eşyanıza mikrop gelir. Bu konuya dikkat etmenizi öneriyoruz.

5: Havluya Dikkat

Havlunuzu sık sık yıkayın. Bir havlu ile uzun süre duş almamalısınız. Havlunuzu kullandıktan sonra muhakkak asıp kurutun. Nemli bir biçimde bırakmamalısınız.

Aynı zamanda havlunuzu asla banyoya asmayın. Nemli ortam kurumasını geciktirir, bakteri üremesine sebebiyet verir.

Bu maddelere dikkat ederek daha sağlıklı bir banyo yapmış olursunuz. Basit gibi görünse de sivilce, akne, saç ve cilt problemleri gibi pek çok problemin kaynağı esasında banyodur, kişisel eşyalardır. Dikkat etmenizi öneriyoruz.Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'KADINLAR Bunu Banyoda Asla Yapmayın! (Bize teşekkür edeceksiniz) Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.