Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tahinin Faydaları Nelerdir?

26.05.2021
1.092

Tahin,susam bitkisinde bulunan tohumlarının belirli işlemlerden geçirilerek ezilmesiyle elde edilir .Bu işlemi yapabilmek için önce tohumları kabuklarından ayrıştırmak gerekir.Daha sonra kabuklarından ayrılmış olan tohumlar kavrulur ve ezilir.Bu şekilde akışkan ve yağ oranı açısından fazla olan tahini elde etmiş oluruz.

Susam tohumlarını yalnızca tahin yapımında değil farklı yerlerde de kullanabiliriz. Mesela simit ve çöreklerin üzerine dökülür veya bazı et ve tavuk yemeklerinde de kullanılabilmektedir.Susam,fasulye gibi tohumlarını içinde barındırır.Bu tohumlar çok sayıda bulunmaktadır.Tahin uygun ortamda saklanırsa eğer bozulmadan uzun süre muhafaza edilmektedir.

Tahin,çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir.Mesela sabah kahvaltılarında pekmezle beraber tüketilirse çok sağlıklı olmaktadır.veya kurabiye ve tatlılarda da kullanmak mümkündür.Özelikle kışın vücudumuzu grip,soğuk algınlığından korumak amacı ile tüketilmektedir.

Tahin içeriğinde kalsiyum,fosfor,potasyum,magnezyum,demir,bakır ve çinko gibi minerallerle beraber A,B9(Folik Asit),B3(Niyasin),B6 ve E vitaminlerini de bulundurmaktadır.

 

Tahinin Yararları Nelerdir
–>Tahin içeriğinde Omega 6 ve Omega 3 bulundurmaktadır.Bu vitaminler vücudumuzda sentezlenemediğinden dolayı dışarıdan almak mecburiyetinde olduğumuz doymamış yağ asitlerindendir.

-Vücudumuzda çeşitli süreçler sonucu meydana gelen,serbest radikal adı verilen kanserojen maddeler işte bu doymamış yağlar sayesinde etkisiz hale getirilirler.Bu yüzden doymamış yağ asidi içermekte olan besinlerin bolca tüketilmesine özen gösterilmelidir..

-Doymamış yağ asitleri tansiyonu dengeleyerek kalp sağlığına iyi gelmektedir.Bu yüzden doymamış yağ asitlerinin kalp sağlığı bakımından önemli bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.

–>Tahin protein bakımından bir hayli zengindir.Bu açıdan dolayı vejetaryen ya da vegan olan kişiler diyet yaparken protein bakımından zengin olduğu için bolca tüketebilirler.Özellikle spor yapan kişilerin bolca protein tüketmeleri gerekiyor kaslarına destek olması için.Protein gereksiniminin bir kısmın tahin tüketerek karşılayabilirler.

—>Tahin,içeriğinde bulundurduğu potasyum ve kalsiyum desteği ile kemiklerin sağlığını koruyabilirler. Özellikle ileri ki yaşlarda meydana gelecek olan kemik erimeleri,güçsüzlük,zayıflama gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.Ayrıca bayanlar da menopoz sonrası kemik erimesi riskini azaltmaktadır.

–>İçeriğinde bulundurduğu bakır minerali sayesinde romatizmal hastalıklarda meydana gelen rahatsızlıkların riskini ve ağrıları azaltmaktadır.

–>Çinko minerali ise yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve cilt sağlımızın korunmasını destekler.

–>İçeriğinde bulundurduğu pek çok mineral sayesinde vücudumuzun bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur.

–>Yine tahinin içinde bulunan demir minerali kan yapımı için önemlidir.İçeriğindeki demir minerali sayesinde anemi gibi hastalıkları önlemeye yardımcıdır.

–>Tahin lifli bir besin olduğu için sindirim sistemini de destekler ve kolaylaştırır.

–>Bronşit rahatsızlıklarına da yardımcı olur.

–>Safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

–>Çocuklarda zeka ve beyin gelişimini destekler.

–>Hücre yapısını korumaktadır.

–>Kansere karşı vücut direncini arttırmaktadır.Hücre yapısını koruması özelliğinden dolayı kanserli hücrelerle savaşır.

Tahinin Yan Etkileri Nelerdir?
–>Yukarıda belirttiğimiz üzere tahinin ana maddesi susamdır. İçeriğindeki mineral ve vitamin açısından zengin olmasının yanında çocuklarda susama karşı alerji bir hayli yaygın görülmektedir.Susama karşı alerjisi olan çocuklarda genel belirtileri baş dönmesi,ishal,kusma,kaşıntı,öksürme,hapşırma,burun akıntısı olarak gösterilebilir.Eğer bu belirtileri gösteriyorsa doktora gitmeniz sağlıklı olacaktır.

–>Özellikle şeker hastaları tahinin karbonhidrat bakımından zengin olması nedeniyle dikkatli bir biçimde tüketmeleri gerekiyor.

–>Aşırı tüketildiğinde dengesiz ve sağlıksız kilogram alımına sebep olur.

–>Vücudumuzda birikmiş olan toksin ve suyun idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur.

–>Zihinsel olarak yorgunluğun azalmasına yardımcı olur.

–>Eğer böbrek rahatsızlığı yaşamaktaysanız doktora danışmadan tahin tüketmemeleri önerilir.

–>Damarlardaki tıkanıklığın giderilmesine ve damarların açılmasını sağlayarak kan akışının normale dönmesine yardımcı olur.

–>Ayrıca ağır ilaçlar kullanıyorsanız bunların yan etkilerini azaltarak ilacın vücudumuza vereceği zararların önüne geçer.

–>Radyasyona maruz kalanlar için bol bol tahin tüketmeleri önerilir.Çünkü tahin radyasyonun verdiği zararları azaltır ve engeller.

Bir şunu diyen bir yazı 'sağlık paγίaμmian Detaylar Hikayemizde VÜCUTTAKİ ZEHRİ YOK EDEBİLEN BİR TEK o CIKTI' görseli olabilir

–>Tahinin içeriğindeki proteinin sağlamış olduğu pek çok yararların beraberinde,protein ile alakalı rahatsızlıklar yaşayanlar (sindirim gibi) için sorun teşkil etmektedir.Yine doktora başvurmadan tüketmemeleri gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.