Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kulak Temizleme Çubuğunun Riski ve Zararları Nelerdir?

26.05.2021
1.483
Kulak Temizleme Çubuğunun Riski ve Zararları Nelerdir?

Kulak temizleme çubuğu günlük yaşamda ne kadar pratik olsa da zararları pek bilinmemektedir. Sağlık açısından ciddi olumsuz etkilere sebep olacak riskleri vardır.

Kulak kiri olarak bilinen esasında bu sarımsı kısım kulağı korumakla görevlidir. Kulağa doğrudan girecek olan zararlı mikro organizmalar dahil toz, havadaki küçük kirler gibi pek çok zararlı maddeyi burda yapıştırır. Kulağın içini kaplayan bu madde nemli yapısıyla tozu, kiri kulak zarına gelmeden yakalar.

Görüntü açısından sorun olsa da dikkat etmeniz gerekli olan nokta kulak çubuğunu fazla derine sokmadan dış kısmını alarak temizleme yapmak yeterli olacaktır. Şimdi kulak temizleme çubuğu kullanmanın risk ve zararlarına göz atalım:

1: Kulak Kirinin Görevi Vardır

Yukarıda belirttiğimiz gibi kulak kiri olarak bilinen madde kulağı korumakla görevlidir. Bu yüzden etkin bir temizlik hedefimiz değildir. Genel olarak yalnızca görünün kısmını almanız yeterli olacaktır. Bu durumda ise kulak temizleme çubuğuna ihtiyaç yoktur. Kulağın görünün dış kısmını peçete ya da pamukla silmek yeterli olacaktır.

2: Kulak Çubuğu Kulak Kirini Temizlemez, Saklar!

Kulak temizleme çubuğu temizleme esnasında kiri dışarı çıkarmaktan ziyade çok büyük bir bölümünü daha iç kısımlara doğru iter. Bu hem duymanıza olumsuz etkisi olur hem de uzun süre buradaki yapı olumsuz etkilere sebebiyet verir.

3: Kulak Zarına Olası Zararları

Temizleme esnasında kulak zarına değme riski çok ciddi olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu da kullanmamanız için bir sebep olarak gösterilebilir.

Neler Yapılmalıdır?

Peçete ya da pamuk ile dış kısmını silmeniz yeterli olacaktır.
Kulak spreyi kullanabilirsiniz.
Kulaklık kullanımından kaçının, bu kirliliği ciddi oranda arttırmaktadır.
Başkasının kulaklığını asla kullanmayın.Bir şunu diyen bir yazı 'KULAĞINA HER SOKTUĞUNDA OLANI BİLSEYDİN ELİNE BİLE ALMAZDIN Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.