Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sirke yapımı ve faydaları nelerdir?

25.05.2021
1.616
Sirke yapımı ve faydaları nelerdir?

Sirke Nedir?
Sirke, yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak ya da salamura gibi koruyucu olarak kullanılacak olan su, asetik asit ve doğal aromalar içeren kötü kokulu ekşi meyve suyudur. Bu meyve çoğu kez yoğun asitli meyvelerden üzüm ya da elma vb. Olmaktadır.

Sirke Formülü
Asetik asit ya da etanoik asit CH₃COOH formüllü bir organik asittir, sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu vermesiyle bilinir.

Sirke Çeşitleri Nelerdir?
Elma Sirkesi
Üzüm Sirkesi
Hurma Sirkesi
Kayısı Sirkesi
Beyaz Şarap Sirkesi
Kırmızı Şarap Sirkesi
Çilek Sirkesi
Alıç Sirkesi
Adaçayı Sirkesi
Nar Sirkesi
vb. Meyvelerden elde edilebilmektedir.

Sirkenin sağlığa olan yararları saymakla bitmez. Sirke her derde deva, adeta bir şifa kaynağıdır. Özellikle sirkenin yararları denildiğinde akla ilk gelen elma sirkesi olur. Yıllardan beri pek çok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılacak olan hemde da yemeklerimizde tükettiğimiz sirke, hayatımızın her alanında bize şifa dağıtıyor. İnsan vücudu için oldukça faydalı mineraller üreten sirke, yapısındaki vitaminler sayesinde adeta bir şifa deposu. Bu ve bu gibi pek çok yararı olan sirke ile alakalı bilinmesi gerekli olan her şey.

Elma sirkesi yüzyıllar boyunca çok farklı alanlarda kullanılmış bir maddedir. Yemeklerden temizliğe kadar geniş bir kullanım alanı olan elma sirkesi, içerdikleri ile insan sağlığı için kilit öneme sahip bir üründür. İçinde yer alan vitamin, mineral ve asitler sayesinde vücutta kuvvetli bir antioksidan görevi görürken insan vücuduna yerleşmiş olan bakteri ve bakterilerle da direk olarak mücadele eder.

Sirkenin bu denli yararlı bir madde olduğu yüzyıllar önce fark edilmiş ve yüzyılları aşkın bir süredir sirkenin yararları bilinen bir gerçeklik olarak yer edinmiştir. Yüzyılları aşkın süreden bu güne kadar kullanılmaya devam edilen elma sirkesi, Antik Yunan’da hekim Hipokrat tarafından pek çok sağlık sorununun tedavisinde bitkisel reçete olarak da kullanılmıştır. Doğal antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklerine sahip olan elma sirkesi, içeriğinde çok miktarda magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin barındırmaktadır.

İlgilini çekebilir KOENZİM Q10 nedir? Kimler kullanmalıdır?
Sirkenin Yararları
Bakterileri öldürür.
Sivilcelerin oluşumunu engeller, doğal bir yüz toniği.
Kan şekerini düşürür ve diyabetle savaşır.
Tokluk hissi verir ve kilogram vermeye yardımcı olur.
Kolesterolü düşürür ve kalp hastalıkları riskini azaltır.
Kansere karşı etkilidir.
Migrene iyi gelir.
Toksinlerden arındırır.
Saçlarınızı daha parlak yapar.
Dişleri beyazlatır ve diş tartarları düşürür.
Reflüye iyi gelir
Vücudun PH dengesini sağlar.
Güneş yanıklarına ve cilt tahrişlerine iyi gelir.
Meyve ve sebzeleri mikroorganizmalardan arındırır.
Gıdaların çabuk bozulmasını engeller.
Mideyi temizler.
Sirkeyle soğuk su friksiyonları, en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükunet ve ferahlık veren bir preparattır.
Safrayı keser. Safra rahatsızlıklarını giderir ve safra akıntısını tanzim eder.
Kanı sulandırır.
Haşera ve diğer zehirli hayvan sokmalarında, sokulan yer sirkeyle pansuman yapılır ve üzerine sirkeli pamuk kapatılırsa şifa gerçekleşir.
Sirkenin yararları saymakla bitmez, evinizden eksik etmemelisiniz.

Sirke Nasıl Yapılır
Sirke, değerini son zamanlarda daha bir anladığımız, sağlık deposu bir gıda. Ancak sirkeden maksimum faydalanabilmek için sirkenin doğal ve katkısız olması gerekmektedir. Bunun için yapabileceğiniz en doğru şey kendi sirkenizi yapmak. Bu içeriğimizde size evde sirke nasıl yapılır onu anlatacağız. İşte evde üzüm, elma, alıç, nar ve diğer meyvelerle sirke yapmak isteyenlere öneriler ve tarifler.

Elma ile yapılışını anlatacağız siz hangi meyve ile yapmak istiyosanız onu kullanabilirsiniz.Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde SağlikHaberleri. Elma Sirkesinin Düzenli Kullanımı İçin 21 Neden!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.