Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Böbreklere Zarar Veren 10 Alışkanlık Nedir?

Böbreklere Zarar Veren 10 Alışkanlık Nedir?

Merhaba sevgili okurlarımız.
Bu yazımızda böbreklerimize zarar veren 10 alışkanlığı maddeler şeklinde sıralayacağız.
Tabi ki bu kötü alışkanlıklardan uzak durmamız halinde böbrek sağlığımızı koruyacak ve sağlıklı ve rahat çalışan bir böbrek sistemine sahip olacağız ki bunun önemi yadsınamaz.
Çünkü böbreklerimiz kanda bulunan zararlı maddeleri süzer, kandaki asit ve baz dengesini sağlar, su elektrolit düzeyini ayarlar ve zararlı maddeleri suyla seyrelterek boşaltılması görevini üstlenirler.
Böbrek ve dolaylı olarak idrar yolu hastalıkları; böbreklerin önemi yüzünden oldukça ciddiye alınması gerekli olan rahatsızlıklardır.

1: Su Eksikliği :
Tahmin edeceğiniz üzere böbrek için hayati mineral sudur. Mümkün olduğunca bol su tüketmeliyiz. Böbreklerin temizleme işlemi suyla yapılır ve suyun az olduğu durumda toksinler birikebilmektedir. Yetersiz su böbrek fonksiyonlarını etkileyebilmektedir.

2: Aşırı Tuz Kullanımı :
Tuz kan basıncını yükseltme özelliğine sahiptir. Kan basıncı yükselerek böbreklere basıncı arttırmaktadır. Bu da böbrek sağlığı için olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden yemeklere ilave olarak tuz kullanımını azaltmalıyız. Zaten ekmek ve diğer ek gıdaları tüketerek tuz ihtiyacını karşılıyoruz ve ilave olarak yemeğe tuz eklediğimizde zarar görebiliriz.

3: İdrar Atımı :
İdrar atımı da böbrek sağlığı için dikkat etmemiz gerekli olan unsurlardandır. Bu konu da yerine getirmemiz gerekli olanler idrarımızı uzun süre tutmamak ve idrarımızı eksiksiz olarak dışarı atmaktadır. Bunlara dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda böbrek taşının oluşumunada etkisi olmaktadır.

 

4: Aşırı Şeker :
Aşırı şeker kullanımı da tuz kullanımı gibi böbrekte basıncı arttırarak böbreğe zarar verebilmektedir.

5: Aşırı Hayvansal Protein Tüketimi :
Aşırı hayvansal protein tüketimi böbrekler üstünde metabolik yükün artmasına sebep olur. Özellikle kırmızı et tüketimini belirli bir düzen dahilinde tüketmeli, kırmızı et tüketirken yanında muhakkak yeşil sebzeleri de tüketmeliyiz.

6: Vitamin ve Mineral Eksikliği :
Vitamin ve mineralleri günlük almamız gerekir. Özellikle vitamin B6 ve magnezyumu böbrek sağlığımız için günlük dozu almamız gerekiyor. Magnezyum içerikli gıdaları tüketmeliyiz. Özellikle badem ve kaju gibi kuruyemişlerin 100 gramı günlük ihtiyacın %70 ini karşılamaktadır.

7: Uyku Eksikliği :
Uyku eksikliği böbrek hastalığı ve vücut üstünde pek çok olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Böbreklerimiz uyku esnasında kendini onarma aşamasına geçmektedir. Yetersiz uyku da bu sürenin kısalması demek ve böbreklerin kendisini eksiksiz olarak onarmamasına sebep olur. Zira böbreklerimiz özellikle yaz mevsiminde hızla çalışmakta geceleri uyku esnasında dinlenmektedir.

8: Aşırı Kafein :
Aşırı kafein de tuz ve şeker gibi kan basıncını yükseltmekte ve böbrek hasarlarına sebep olabilmektedir. Kafein tüketimi düzenli olması gerekmekte ve aşırı tüketiminden uzak durulması gerekiyor.

9: Ağrı Kesiciler ve Bazı İlaçlar :
Günlük hayatta en ufak bir baş ağrısında dahi ülkemizde hemen ağrı kesici içilmektedir. Bu çok yanlış bir alışkanlıktır. Baş ağrısı dayanılmaz hale geldiğinde ilaç tüketilebilir. Ufak baş ağrılarında kesinlikle hemen ağrı kesici alımında uzak durulmalıdır. İlaçları muhakkak doktor tavsiyesi ile tüketmeli, lüzumsuz ilaç tüketmemeliyiz. İlaçlar böbreklerimizin en büyük düşmanıdır.

sağlık bilgileri panosundaki Pin

10: Alkol Tüketimi :
Alkol tüketimi hem böbrek hem de karaciğer sağlığı bakımından önemlidir. Alkol böbreklere ve karaciğerlere zarar vermektedir.

Tüm bu maddeler ile beraber en önemlisi muhakkak bolca su tüketmektir. Suda kalori bulunmadığından bolca tüketilmesinin bir zararı yoktur. Böbrek sağlığımızı düşünüyorsak hangi yaşta olursak olalım bolca su tüketmeliyiz .Ayrıca bu maddeler genç yaşlarda problemleri belirgin olmasa da birikir ve yaşlanma evresinde etkilerini ortaya çıkarabilmektedir.

Bir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı 'BÖBREKLERİ İflasa Sürükleyen Davranışlar (Bunları hepimiz yapıyoruz) Detaylar Hikayemizde Böbrekleri Bitiren 7 Davranış' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.