Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ispanağın faydaları nelerdir? Yoğurtla yemek zararlı mıdır?

24.05.2021
823
Ispanağın faydaları nelerdir? Yoğurtla yemek zararlı mıdır?

Faydalı fonksiyonları ile bilinen ıspanak besin değeri çok yüksek olan sebzeler arasında bulunmaktadır. Günlük demir gereksiniminin ciddi bir oranını karşılar. Kalsiyum ve C vitamin içeriği de bir hayli yüksektir. A vitamini oranı ve diyet lifi içeriği de yüksektir. Bu fonksiyonları ile ıspanak hem lezzetli hem de yararlı sebzeler arasına girmektedir. Şimdi ıspanağı sağlık açısından yararlarına göz atalım

Ispanağın sağlık açısından yararları nelerdir?
Yapısındaki kalsiyum ile kemik erimesi riskini önlemeye destek olmaktadır.

İçindeki magnezyum ile kan basıncını dengelemeye destek olur. Aynı zamanda tansiyon problemlerinin önlenmesine destek olmaktadır.

Demir minerali ile kansızlığı önlemeye destek olmaktadır. Günlük demir gereksiniminin %20 lik bir kısmını ıspanaktan karşılayabiliriz. Bu şekilde anemi yani kansızlığı önlemeye yardımcı olur.

İçinde bulunan K vitamini ile yararlı bakterileri üremesine yardımcı olur. Bu şekilde gıdaların besin değerinin emilimine destek olmaktadır.

Diyet lifi oranı yüksektir. Bu sayede sindirimi kolaylaştırmaya destek olur. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Flavonoidler yönünden zengin ender besin kaynaklarından bir tanesi olan ıspanak, vücutta yağ ve karbonhidratlı besinlerin arttığı zararlı toksinlerin miktarını azaltır. Çalışmalar ayrıca ıspanağın cilt ve mide kanserine sebep olan zararlı hücrelerin oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.

Yapısında bulunan yüksek A vitamini sayesinde göz sağlığını muhafaza etmeye destek olur. Retinanın hücre yenilenmesine yardımcı olur.

C vitamini içeriği ile vücutta serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur. Kanser ve tümör hücrelerinin vücutta oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini kış hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bu yüzden olabildiğince ıspanağı menüye eklemenizi önermekteyiz.

Ispanak Yoğurtla Tüketmek Zararlı Mıdır?
Ispanağı yoğurt beraber tüketilmesi ülkemizde sıkça yapılmaktadır. Ancak bu doğru değildir. Ispanağı yoğurt beraber tüketmek yararlı fonksiyonlarıni yok eder. Yoğurtta bulunan besin maddeleri ıspanaktaki demir mineralinin emilmesine engel olmaktadır. Bu yüzden ıspanağı sade olarak tüketmeli, yoğurt yiyeceksek de bir kaç saat geçmeden tüketilmemesi gerekiyor.Bir şunu diyen bir yazı 'KEMİK ERİMESİNDEN, KANSIZLIĞA ISPANAĞIN FAYDALARI 1 HAFTA BOYUNCA ISPANAK YERSENİZ...' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.