Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Közlenmiş kırmızı kapya biberin faydaları nelerdir?

22.05.2021
1.024
Közlenmiş kırmızı kapya biberin faydaları nelerdir?

Ülkemizde fazlaca tüketilen ve tadı da çok sevilen kapya biberi yurdumuzda bolca yetişen sebzeler arasındadır. Genel olarak güneşi çok seven bu sebze bolca C vitamini, D vitamini ve biberde bulunan en kıymetli madde kapsaisin içermektedir. Güneşten gelen ışınlarla büyüyen bu sebze yararlı pek çok vitamin ve minerali barındırır. Közlenmiş kapya biberinde de aynı özelliklere sahiptir. Közlendiğinde sindirim fonksiyonları artar. Mide sorunlarına karşı olumlu etkileri vardır. Bağırsak problemlerini giderir. Şimdi közlenmiş kırmızı kapya biberinin faydalarına göz atalım.

KÖZLENMİŞ KIRMIZI KAPYA BİBERLERİN FAYDALARI NELERDİR?
Yapılan deneylerde içinde bulunan kapsaisin adında besin maddesiyle kanser ve tümör hücrelerinin çoğalmasını ve oluşmasını engellemektedir. Közlenmiş biberde kapsaisin maddesinin sindirim oranı artar. Bu %n közlenmiş biber daha yararlıdır.

Antioksidan açısından zengindir. Cildin güzelleşmesini ve hücrelerin yenilenmesine destek olur. Ayrıca antioksidan serbest radikallerin vücuttan atılmasında önemli rol almaktadır.

Yapısında bulunan diyet lifi ile bağırsak hareketlerini hızlandırır. Aynı zaman kolon kanseri riskini azaltır. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunur. Kabızlığı önlemeye destek olur.

Yapısındaki potasyum ile uyku problemlerini önlemeye destek olur.

Kapsaisin maddesiyle vücutta metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.

Yapısındaki kalsiyum ile kas ve kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda kas ağrılarını gidermeye de destek olur.

Bolca A vitamin içeren kapya biberi göz sağlığını korur ve daha net görmenize destek olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle kış hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmaktadır.

Az da olsa B vitamini ve demir minerali içerir. Bu sayede kansızlık sorununu önlemede rol almaktadır.

Vücudun günlük E vitamini gereksiniminin % 50’sini karşılar. Bu sayede cildin yenilenmesine yardımcı olur. Virüs ve mikrop oluşumunu engellediği için sivilce ve sivilce olasılığını azaltır

İlgilini çekebilir Çorabın İçine Soğan Koymanın Yararları Nelerdir?
Yoğurtla tüketildiği zaman çok daha yararlı hale gelmektedir. Biberde bulunmayan maddeler de yoğurtta bulunduğu için birbirinin eksiklerini tamamlamaktadır.

Közlenmiş kapya biberi normal kapyaya göre yarı yarıya enerjisi azalmaktadır. Yani zayıflamaya çalışıyorsanız közlenmiş olarak tüketmek daha yararlı olacaktır.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde KÖZLENMİŞ KAPYA BİBERİN FAYDALARI KÖZLENMİŞ KIRMIZI BİBERİ YOĞURTLA YERSENİZ...' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.