Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Her Sabah Uyandığımızda İlk Yapmamız Gerekenler

22.05.2021
1.911
Her Sabah Uyandığımızda İlk Yapmamız Gerekenler

Günün çok ciddi bir kısmını uykumuzda geçirmekteyiz. Bu uzun sürenin neticesi olarak uyandığımızda ilk anlar bizler için son derece önemlidir. Çünkü beyin bilişsel olarak devreye giriyor ve bilincimiz açılıyor. Burada yapacağımız bazı uygulamalar alzheimerı önlemede, stresi uzaklaştırma, hafızayı güçlendirme gibi pek çok ciddi olumlu etkileri olacaktır. Şimdi bu maddelere göz atalım:

1: Omuz Hareketi

Uyandıktan sonra omuzlarımızı ileri geri ya da dairesel olarak hareket ettirmelisiniz. Bu hareket ile saatlerce kan dolaşımının yavaş olduğu omuz bölgesine kan akışı hızlanacaktır. Daha dinç ve uykunuzu almış olarak uyandığınızı göreceksiniz.

2: Su İçmek

Gece uyumadan önce suyu yatağınızın yanında bırakarak sabah uyandığınızda ilk iş olarak su içmeniz gerektiğini hatırlayacaksınız. Çünkü saatlerdir vücudunuzda hiç su alımı olmamış, böbrekler, mesane, karaciğer, beyin gibi organlarımızın osmotik basınç artmış olacaktır. Bu durumunda pek çok olumsuz etkisi olmaktadır. Bu yüzden uyandığınız gibi hemen 1 bardak su için.

3: Nefes Egzersizi

Uyandığınızda hemen odanızı havalandırın. Temiz havayı içinize derince çekip 3-4 saniye durduktan sonra verin. Bu işlemi 2 kere yapmanız yeterli olacaktır. Oksijenin eksiksiz olarak vücuda almak sizi dinç tutacaktır.

Beyin Egzersizleri:
Alzheimer, unutkanlık, hafıza problemleri gibi olumsuz etkiler için bu uygulama hayat kurtaracaktır. Uyandığınızda isminizin baş harfleri ile rastgele bir kaç kelime uydurun. Örnek olarak isminiz Ayşe ise at, ağaç, abaküs …. Gibi bir kaç kelime uydurun. Beynin çalışmasını teşvik edin.
Haftanın günlerini tersten sayın.
11 er ya da 13 ün katları biçiminde belli bir yere kadar sayın.
Kafanızdan bir kaç sayıyı çarpma işlemi olarak çarpın.
Farklı renklerde bir kaç onje düşünün.
Basit gibi görünse de bu egzersizleri yapmak beyin sağlığı için çok ciddi öneme sahiptir. Hem fiziksel hem zihinsel olarak bu hareketler daha sağlıklı bir hayat için sizlere fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda çok uzun sürmeyen kısa egzersizlerdir. Mutlaka denemenizi öneriyoruz.Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'STRESSİZ BİR YAŞAM İÇİN; MUTLAKA BUNLAR ŞART..! Sabah Uyanır Uyanmaz İlk İş... Detaylar Hikayemizde Prof. Dr. Mehmet öz Dr.Mehmet ÖZ diyor; Sabah uyanır uyanmaz ilk işiniz olsun..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.