Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

B12 Vitamini Eksikliğinin 7 Belirtisi Nelerdir?

22.05.2021
2.864
B12 Vitamini Eksikliğinin 7 Belirtisi Nelerdir?

Vücudumuz için en gerekli vitaminlerden bir tanesi olan B12 vitamini hemde ülkemizde eksikliği görülen en yaygın vitaminlerden birisidir. Alyuvarlar, sinir gelişimi, beyindeki etkileri, azlığında meydana gelen kansızlık gibi önemli problemlerin nedeni kobalamin vitamini eksikliğidir. Bu yazımızda hastahaneye gidemeyip test yaptıramayanlar için B12 eksikliğinin testini yapacağız. Kobalamin vitamini eksikliğinde meydana gelen bu rahatsızlıklar var ise B12 vitamini ihtiyacınız var demektir. Şimdi kobalamin vitaminin eksikliğinden dolayı vücuttaki 7 belirtiyi sizler için listeledik.

1 : Baş Dönmesi
Sık sık baş dönmesi, ayaklarda ya da ellerde titreme, kobalamin eksiliği yaşayanların ortak problemlerindan birisidir. Çoğu zamana uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkarken gözlerin kararması, baş dönmesi en büyük belirtilerden birisidir. Yaş ilerledikçe bu sorun biraz daha artmaktadır. Baş dönmeniz var ise B12 açısından vücudunuz sinyal veriyor demektir.

2 : Eller ve Ayak Parmaklarında İğneleme Duygusu

Herhangi bir vücut bölgesiyle birlikte özellikle ellerde ve ayak parmakların, avuç içlerinde iğnelenme duygusu hissediyorsanız B12 açısından eksiklik var demektir. B12 vitamin eksikliğinde sinir uçlarındaki oksijenin eksikliğinden dolayı meydana gelen hasar nedeniyle iğnelenme duygusu hissedilebilmektedir. B12 eksikliğinde sinir uçlarındaki hasarların sonucudur.

3 : Cilt

Bu vitaminleri kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında görevli vitamindir. Soluk ve beyazımsı gri bir renk B12 vitamini eksikliğinden dolayı yetersiz kırmızı kan hücrelerinin belirtisidir. Özellikle %, kollarda soluk ten rengi vitamin eksikliğinin belirtisidir.

4: Unutkanlık

Ani bir durumda rast geldiğiniz yakın arkadaşınız, herhangi bir zaman ne yapmak arzu ettiğiniz, telefonla konuşurken konuştuğunuz kişinin ismini bazen unutabiliyorsanız kobalamin vitamini eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Bu gibi durumları sık yaşamaktaysanız vitamine ihtiyacınız var demektir.

5 : Sürekli Yorgunluk ve Uyuşukluk

8 saatlik uykudan sonra bile öğleden sonraları uyanık kalmak için mücadele ediyor musunuz? Eğer kronik yorgunluk yaşamaktaysanız, vitamin B12 eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Kan hücrelerindeki RBC’lerin daha az olması sebebiyle, vücudun yeterli oksijeni karşılaması için vücut uyumak istiyor olabilir.

6: Kas Zayıflığı

Günlük yapılan pratik işlerde bile kaslarınız erkenden yoruluyor ya da enerjisizlik hissediyorsanız bu vitamin eksiklikliği yaşıyor olabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşlerde bile yorgunluk şikayetiniz var ise bu da eksikliğinin belirtisi olabilir.

7 : Gözler

Işık hassasiyeti, lekelenme ve bulanık görüntüler ya da çift görme gibi problemler yaşamaktaysanız kobalamin vitamini açısından eksiklik yaşıyor olabilirsiniz. Vitamin eksikliğinden meydana gelen en yaygın göz kusurlarından birisidir. İleri derecede optik problemlere sebep olabilmektedir.

Bahsettiğimiz bu 7 belirtilerden sizde vücudunuzda rastlıyorsanız derhal doktora gitmenizi öneriyoruz. Zamanınız kısıtlıysa bu makalemizde belirtiğimiz kan yapan gıdaları, B12 vitamini açısından zengin besinleri sizler için listeledik. Göz atmanızı öneri ederiz. Yazımızı okumak için… https://gidabilinci.Com/kansizlik-b12-demir-eksikligi-kan-yapan-besinlerBir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde B VİTAMİNİ VE BEYİN SAĞLIĞI VOCUDUNUZDA BU HALLER VARSA B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ eVAR DEMEKTİR' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.