Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Zencefilin Sağlık Üzerine Etkileri Faydaları Nelerdir?

20.05.2021
1.381
Zencefilin Sağlık Üzerine Etkileri Faydaları Nelerdir?

Merhaba Sevgili Okuyucular :Zencefilin sağlık üzerine etkileri. Bugün sizlere kilosunu 10-15 tl arasında alabileceğiniz günde 4 gram tüketseniz dahi soğuk algınlığına,kas ağrısına,kansere,astıma ve pek çok hastalığa önemli derecede etkili bir bitkiden bahsedeceğim: Zencefil. Yazımda bu deva bitkisinin yararlarından,nasıl kullanılması ve tüketilmesi gerektiğinden,yan etkilerinden bahsetmeden önce kısa bir geçmişine göz atalım.

 

Zencefilin yararları yaklaşık 2500 senedir Doğu Asya bölgesinde (Çin,Hindistan,Endonezya)bilinmektedir.Hatta Çinlilerin deniz tutmasına karşı zencefil kullanmış olduğu kaynaklarda geçmektedir.

İslam coğrafyasında yaygınlaşması ise Hz.Muhammed dönemine denk gelmektedir. Hint hükümdarının Hz.Muhammed’e bir testi zencefil gönderildiği bilinmektedir. Ve Kur’an-ı Kerim de ‘Cennetlikler içeceklerini kendi iştahları ölçüsünce tayin ederler. Onlara karışımında zencefil bulunan kadehler ikram edilir.’ (İnsan, 76/16-17) biçiminde bahsedilmiştir.

Avrupalılar zencefil ile Eski Roma döneminde tanışmış, uygun iklim şartları olmadığından yetiştirememişlerdir. Ancak Yeni Dünya’nın keşfi ile zencefil, İspanyollar tarafından bu kıtaya taşınmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır.

Zencefilin Yararları

Kış Hastalıkları:

Zencefil,öksürük,soğuk algınlığı,grip ve nezle gibi hastalıkların kolayca atlatılmasına yardımcı olmakla birlikte, son günlerin yaygın hastalığı domuz gribine karşı korunmak amacı ile da tüketilmesi uzmanlarca öneriliyor.

Kanser:

Zencefil, kolon ve yumurtalık kanserlerine karşı kullanılacak olan adeta bir kalkan. Kanserin yarattığı tümöre baskı uygulayarak büyümesini engeller. Ayrıca yumurta hücrelerini yok eden kanser hücrelerini öldürür ve bu hücreleri korur.

 

Sindirim:

İshal,hazımsızlık,ülser,şişkinlik gibi problemleri doğal olarak çözmek isteyenlere birebir çözüm. Ayrıca yol tutmalarına karşı yola çıkmadan yaklaşık bir saat önce toz zencefil alırsanız mideniz bulanmayacaktır.

Ağız sağlığı:

Diş ve diş eti sorunlarını azaltmakla beraber ağız kokusunu yok edip ve nefesinizi tazeler.

Solunum:

Zencefilin içinde bulunan bileşenler nefes almada kolaylık sağladığından burun tıkanıklığına karşı etkilidir.Düzenli olarak tüketildiğinde sinüsleri temizler, astım hastalığının etkisini azaltır.

Sinir Sistemi:

Sınav stresi yaşamakta olan öğrenciler için yatmadan önce bir bardak zencefil çayı rahat uyumaya,sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.

Ayrıca Alzheimer hastalığını, beyin hücrelerinin ölüp işlevini yitirmeye başlamasını ,engeller ve korur.

Kas Sistemi

Spor sonrası yorulan kasları güçlendirir, kasları gevşeterek meydana gelebilecek ağrıları engeller. Ayrıca regl dönemindeki bayanlar kas ağrılarını minimuma indirgemek amacı ile bir bardak zencefil çayı içebilirler.

Zencefili Nasıl Kullanabilirim,Tüketebilirim?

Zencefil Çayı: Kaynamış suya zencefil parçalarını atarak içerisine tarçın ya da bal atarak tatlandırıp içebilirsiniz. Sinir sistemi ve mide rahatsızlıkları için hazırlayabilirsiniz.

Kurutulmuş Zencefil: Zencefili kurutarak uzun vadeli muhafaza etmek amacı ile kurutabilirsiniz. Hintliler kurutulmuş zencefili özellikle ishal için kullanmışlardır.

Zencefil kapsülü: Zencefilden çok daha güçlüdür. Zencefilin beraberinde bazı maddelerde bu kapsüllere eklenmiştir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Toz Zencefil: Zencefil havanda iyice dövülüp toz haline getirildikten sonra migren ağrıları için alna sürülebilir.

 

Yan Etkileri:

Zencefil tansiyonu düşürebilir.Özellikle Hipotansiyon hastaları kullanmadan önce dikkat etmelidir.

Anestezi gerektiren operasyonlara girmeden önce zencefil kullandıysanız doktorunu bilgilendirin. Zencefil, narkozun etkisini azaltmaktadır.Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde ZENCEFİLİN KADINLAR İÇİN İNANILMAZ FAYDASI' görseli olabilir

Batuhan İNANLAR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.