Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yağ Yakmak İçin Doğal Olarak Yağ Hormonlarını Sıfırla

Yağ Yakmak İçin Doğal Olarak Yağ Hormonlarını Sıfırla

Yağ yakma denilince akla öncelikle göbek yağları aklımıza gelir. Genel olarak pek dikkat edilmeyen konulardan biri hormonlardır.Çünkü ne kadar yemek yemeseniz, spor yapsanız da hormon dengesi sağlanmadıktan sonra kilogram vermek ve yağ yakmak zorlaşacaktır.Bu yüzden daha sağlıklı şekilde kilogram vermek ve yağ yakmak için hormonlar üstünde dengeyi nasıl sağlayacağınızı sizler için yazdık.Dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yağ Yakmak İçin Doğal Olarak Yağ Hormonlarını Sıfırlayın ve Dengeleyin

1: İnsülin Direncini Azaltın
İnsülin hormonu yağ yakma ve kilogram vermede en önemli hormonlardandır.Çünkü alınan gıdanın depolanacak mı yoksa enerji olarak harcanacak mı buna karar veren insülin hormonudur.Kandaki şeker dengesini de sağlar.Dolayısıyla insülin hormonun dengesizliği glukoz şekerini doğru biçimde işleyemez.İleri düzeyde şeker hastalığı ya da alınan gıdaların yağ olarak depolanmasına sebebiyet verir.

İnsülini Dengelemek İçin:

 

Ekmek, şeker gibi karbonhidrat tüketimini azaltın.Beyaz ekmekten bütünüyle uzak durun.
Yağsız gıdalar, yüksek lifli ve glisemik indeksi düşük gıdalar tüketin.
Günlük en az 30 dakika yürüyüş taparak insülin dengesini %30 iyileştirebilirsiniz.
2: Stresi Önüne Geçmek İçin Kortizolu Dengeleyin
Aşırı kafein tüketimi, yoğun iş temposu, yetersiz uyku kortizol dengesini bozmaktadır.Kortizolun çoğalması sonucu stres artar ve kilogram almak için en kötü özelliklerden biri olur.Yüksek kortizon durumunda alınan gıdalar daha fazla yağ olarak depolanmaktadır.Vücudun genel dengesi bozulur, yağ depolanma hızlar hatta ileri durumlarda obeziteye sebebiyet verir.

Kortizolu Dengelemek İçin:

Günde 6- 7 saat uyuyun ve uyumadan 2 saat önce kafein alımı ve elektronik cihazlardan uzak durun.
Mutlaka egzersiz yapın, günlük yürüyüş planı kurun.
Yoğun iş temposundan uzak durup, sizi sakinleştirecek işler yapın. ( Memleketimizde ne kadar mümkünse…)
3: Östrojen Dengesini Sağlayın
Östrojen hormonu kadımlık hormonu olarak bilinir fakat bununla beraber vücutta kilogram alma metabolizması da östrojen kontrol etmektedir.Doğru miktar insülinin sentezlenmesini sağlayarak, kandaki şekerin gerekli kaslara ne kadar iletileceğini kontrol eder.Bu dengenin bozulması vücuda alınan yağ ya da şekerin harcanmadan depolanması ve dolayısı ile kilogram alımına sebebiyet verir.

Östrojeni Dengelemek İçin:

Yağlı gıdalardan uzak durun.
Spor yapın.
Beyaz ekmek, şekerden uzak durun.
4: Leptini Kontrol Edin
Leptin, iştahı kontrol eden hormondur.Enerji dengesi ve acıkmayı düzenler.Özellikle işlenmiş gıdaları fazla tüketmek leptin dengesini alt üst etmektedir.

Leptini Dengelemek İçin:

İşlenmiş gıda ve şekerden uzak durun.
Meyvelerden ziyade daha çok sebzeler tüketin.
5: Testosteron Hormonunu Dengeleyin
Erkek hormonu olarak bilinen testosteron, yağ yakımını hızlandırır ve kas kütlesini arttıran hormondur.Enerji yakılması, kasların üretilmesi , yağ yakımını kontrol eden en etkili hormonlarda birisidir.

Testosteronu Dengelemek İçin

Yağlı gıdalar, ekmek, şekerden uzak durun.
Testosteorunu arttırmanın en kısa yolu spor yapmaktadır.
6: Tiroid Hormonu
Tireoid hormonu yağ yakımında en önemli görevi metabolizma hızını dengeler.Tİroid dengesizliği kilogram alımı ve yağ depolanmasına sebep olabilmektedir.

Bir bir veya daha fazla kişi, saç, dış giyim ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde HORMONLARINIZIN DENGESİZ OLDUĞUNU GÖSTEREN 6 BELİRTİ' görseli olabilir

Tiroid Dengelemek İçin

Spor yapın
Şekerden uzak durun
Yeterli güneş ışığı alın.
Stresi azaltın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.