Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Gece Uyurken Ağızdan Su Neden Gelir?

20.05.2021
4.146
Gece Uyurken Ağızdan Su Neden Gelir?

Gece uyuma esnasında pek çok kişinin yaşadığı genel problemlerden bir tanesi olan ağızdan su gelmesi konusu önem arz etmektedir. Hem sağlık açısından hem de yatak ve yastık temizliği açısından önemlidir. Bu durumdan pek çok kişi şikayetçidir. Şimdi bunun sebeplerine göz atalım:

Uyurken Ağızda Tükürük Akmasının Sebebi Nedir?

Genel olarak ağızdan su gelmesinin ilk nedeni ağzın açık kalmasıdır. Burundan düzgün nefes alamadığımız durumda ağız açık kalır ve tükürük istemsiz olarak akmaktadır. Aynı zamanda ağzı açık kaldığında tükürük salgısı daha çok salgılanır. Bu da akıntıyı arttırmaktadır.

Yanlış Uyku Şekli

Özellikle yüz üstü yatış biçimi tükürüğün direk şekilde akmasına sebep olur. Sırt üstü uyumaya özen gösterin.

Şekli Bozuk Dişler

Yamuk ya da girintili çıkıntılı dişler de bu akıntılara sebep olabilir. Bunun için diş teli taktırabilirsiniz. Yine doğru uyku pozisyonu ile bu nedeni de yok sayabilirsiniz.

Hormonal Sorunlar

Tükürük salgısı bazı hormonların etkisi ile fazla salgılanıyor olabilir. Kısa süreli hormonal dengesizliklerde bu akıntı durumu da kısa sürmektedir.

Mide Sorunları

Gastrit ya da reflü gibi mide sorunlarınız var ise tükürük salgısı gerekenden daha fazla salgılanabilir. Bu durumda da akıntı doğal olarak fazla olacaktır.

Ağız Şekli

Ağız kemik biçimi ya da dilin uzunluğu gibi konularda bu sorun üstünde etkili olabilir.

Ne Yapılabilir? Çözümü Nedir?

Öncelikle yukarıdaki maddeleri analiz edip kendinizi yorumlayın. Ardından doktorunuza danışın. Sebebini bulduktan sonra çözümü getirmemiz gerekir. Ancak en önemli çözüm maddesi sırt üstü uyuduğunuz taktirde bu sorun çözülür. En daha sağlıklı uyku pozisyonu da bu şekildedir.

Bununla beraber dilinizle geniz kısmını kurcalamayın. Bu oynamalar tükürük kanallarının yapısını ve dengesini bozar.

Bir ‎bir veya daha fazla kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎מול bilge cafe Detaylar Hikayemizde Uyurken Ağzınızdan Gelen Suyun Anlamı Buymuş‎'‎‎ görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.