Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Gaz ve Şişkinlik İçin Kür Tarifi

19.05.2021
1.103
Saracoglu Gaz ve Şişkinlik İçin Kür Tarifi

Günlük hayatta bizi sık olarak rahatsız eden gaz ve ve şişkinlik genel itibari ile bir beslenme ve sindirim sorunudur. Gaz ve şişkinliğin sebepleri çözüm tavsiyeleri ve saracoglu hocamızdan doğal kür tarifini sizler için ekleyeceğiz. Bu yüzden sorunun sebepleri bilip çözüm tavsiyeleri ile bu meselenin önüne geçebilirsiniz. Mide ve bağırsak gazına karşı bu kürü de uygulayabilirsiniz.

Genel olarak fazla yemek tüketimi, gazlı gıdalar, unlu gıdalar gibi nedenlerden dolayı gaz ve şişkinlik meydana gelir. Şimdi sebeplerine göz atalım:

Gaz ve Şişkinlik Sebepleri Nelerdir?
1: Soğuktan Etkilenme

Soğuk havalara ve soğuklara dikkat! Vücutta yer alacak bazı sorunlar öncelikle sindirim sistemini etkiler. Ayakların çok üşümesi, çıplak ayaklarla dolaşmak, ayakların ıslak olarak kalması, aşırı soğuk gıdalar bu soruna sebep olabilir. Bu maddeler gaz ve şişkinliğe, sindirim problemlerina ve karın ağrılarına sebep olabilmektedir.

2: Gazlı İçecekler

Aşırı gazlı ve şekerli içecekler de bu problemlere sebep olabilir. Genel olarak gazla içecekler ağız yolu ile tekrar dışarı çıksa da bir kısmı bağırsaklara ilerler. Bu uzun yolda uzun vadeli kalır ve şişkinliğe sebebiyet verir. Bu da sizleri rahatsız eder. Gazlı içeceklerde karbondioksitin bir kısmı bağırsaklarda çözünür. Bu yüzden maden suyu hariç gazlı içecekleri önermiyoruz. Maden suyunu da içerken bardağa koyup gazın biraz kaçmasını bekleyebilirsiniz.

3: Spor

Uzun süre ayrı pozisyonda kalma ve yaşam içinde hareketsiz bir biçimde yaşama bu problemlere sebebiyet verir. Az hareket neticesinde sindirim yavaşlar, kan akışı yavaşlar ve bağırsak hareketleri de yavaşlar. Bu da şişkinlik ve gaza sebep olur. Bu yüzden az da olsa spor, yürüyüş şart…

4: Beslenme Sorunları

Aşırı yağlı, şekerli, gazlı ve unlu gıdaların tüketimini dikkat edin. Bu tür gıdalardan uzak durun. Her şeyin fazlası zarardır unutmayın. Özellikle sindirim ve gaz problemlerinda kişiden kişiye değişen bazı faktörler vardır. Örnek olarak süt içtikten sonra gaz yapıyorsa laktoz intoleransı var demektir. Ekmek yedikten sonra gaz oluşuyorsa glutene alerji başlangıcı olabilir. Bu yüzden hangi gıdayı yedikten sonra devamlı tekrar eden gaz sorunu meydana geliyorsa bu gıdaya alerjiniz var demektir.

Gaz ve Şişkinlikten Nasıl Korunuruz?
Gazlı içecek tüketimini azaltın.
Yediğiniz gıdalara dikkat edin neyi tükettikten sonra çok gaz yapıyorsa o gıdaya alerjiniz var demektir.
Asla çok yemeyin, midenizi bütünüyle doldurmayın.
Bol su için
Spor yapın, hareket edin.
Akşam 7-8 den sonra gıda tüketmeyin.
Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.
Kahve ve çaya dikkat edin, fazla abartmayın.
Unlu, ağlı ve şekerli gıdaları hayatınızdan çıkarın.
Çok aşırı acı tüketmeyin.
Genel olarak gaz ve şişkinlik sorunu bu maddelere dikkat ederek kolayca çözülebilecek sorunlardır. Bununla beraber aşağıda vereceğimiz kür ile bu problemleri daha hızlı bir biçimde çözebilirsiniz.

Saracoglu Gaz ve Şişkinlik İçin Kür Tarifi
1 adet taze zencefil
1 tutam nane
Yarım limon
Zencefili ince ince doğrayın üstüne limon ve naneyi ekleyin. Yarım litre suya atıp ocağa koyun. Kaynamaya başlayınca 10 dakika kısık ateşte dursun ve ılıdıktan sonra içebilirsiniz. Sabah akşam 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır. Hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de gaz ve şişkinlik sorununu yok edecektir.

Fotoğraf açıklaması yok.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.