Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Her Sabah Uyandığınızda Yapılması Gerekenler

18.05.2021
1.769
Saracoglu Her Sabah Uyandığınızda Yapılması Gerekenler

Merhaba sevgili okurlarım. Sabahları hepimiz dinç ve günü dinç bir biçimde devam ettirmek isteriz. Ancak gün ortasında özellikle saat 4’ten sonra dinç halimizden eser kalmamaktadır. Çeşitli nedenlerden kaynaklansa da gün içinde sabah uyanırken birkaç egzersiz yaparak dinç ve dinamik kalmanız mümkün.

Sabahları güç ve dinç uyanamamanın sebepleri arasında sosyal hayattaki değişiklikler, teknolojik gelişmeler sebep olabilmektedir. Uyku kalitesinin bozuk olması , daha sağlıklı beslenmeme ve çeşitli sebepler gün içinde enerjinizin sömürülmesine ve akşama doğru giderek azalmasına neden olur. Her sabah uyandığınızda aşağıda verilecek olan egzersizleri yaparsanız sabah uyanıp yattığınız zamana kadar dinç ve enerjik olursunuz.

1-Omuz egzersizi:

Masa başında çalışıyorsanız veya öğrenciyseniz bu durumdan en fazla etkilenen vücudunuzdaki organınız, omuzlardır. Sabahları uyandıktan sonra öne arkaya doğru 5 dakika kadar dairesel hareketler yaptıktan sonra daha enerjik olursunuz ve uykunuzun açılmasını sağlarsınız. Böylece stresten ve hareketsizlikten kaynaklı problemleri gidermiş olursunuz. Omuzlarımızı çevirerek yapmış olduğumuz bu dairesel hareketler omuz bölgesindeki kan akışını düzenler .

2-Su için:

Özellikle her diyet listesinde ve her şeyde karşımıza çıkan su için tavsiyesi klasik gibi olsa da etkileri ve yararları bir hayli fazladır. Çok basit ve önemsiz gibi gözüken bu egzersiz olduğundan daha büyük etkiye sahiptir. Sabahları henüz mide boşken su içmek sindirim sistemine yardımcı olur. Gün içerisinde alınan besin maddelerinin emilimini kolaylaştırır ve emilimine katkıda bulunur. Sabahları su içmeyi unutmamak için başucunuzda bir bardak suyu bulundurmayı unutmayın.

3-Yoga nefesleri:

Ülkemizde yoga ve yoga nefes egzersizlerini uygulayanlar sayısı bir hayli fazladır. Rahatlatıcı ve stres azaltıcı olarak bilinen ve ruha dinginlik-sakinlik verildiğine inanırız. Gün içindeki stresi azaltmak veya üstünüzden atmak için birkaç yoga nefes egzersiziyle mümkün. Nefes egzersizlerini sabah yaptığınızda gün boyu daha enerjik olursunuz.

4-Müzik dinleyin:

‘Müzik ruhun gıdasıdır’ sözünün kanıtını pek çok kez kendinizde yapmışsınızdır. Uzun süre dinlemezseniz bile belirli bir süre sonra müzik dinleme ihtiyacı duyarız. Uzun bir yolculuğa çıkarken, yürüyüş yaparken müzik dinleme ihtiyacı duyarız. Sabahları işe veya okula giderken sizi iyi hissettirecek müzik dinlemeyi ihmal etmeyin. Ne kadar hareketli şarkılar dinlerseniz gün boyu o kadar enerjik olursunuz.

5- Sağlıklı beslenin:

Günümüzde yemek yemek artık çok basit. Her öğün istediğimiz yemekleri yeme şansına sahibiz. Özellikle fast-food tüketimini bırakamıyoruz. Sağlıklı öğünler gün içinde midenizi daha rahat hissettireceğinden daha mutlu olmanızı sağlar. Zeytinyağı, yumurta, süt, zeytin bol bol tüketin. Kahvaltınızı sağlam yaptıktan sonra güne sağlıklı ve zinde başlayacağınızı unutmayın.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Dr.Mehmetz ÖZ diyor; Sabah Uyanır Uyanmaz ilk işiniz olsun.. Sabah Uyanır Uyanmaz İlk İş... Detaylar Hikayemizde Prof.Dr.Mehmet' görseli olabilir

Sağlıklı günler dilerim..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.