Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kahvaltıda Simit Poçağa Börek Yemenin Zararları Nelerdir?

18.05.2021
209
Kahvaltıda Simit Poçağa Börek Yemenin Zararları Nelerdir?

Bu yazımda sabah kahvaltısını hafta içi okula/işe yetişmek için pratik bir biçimde yapmak için,hafta sonu kahvaltılarında da sıcak sıcak kahvaltılarımıza alırken kendimize zarar verdiğimizin esasında pek çoğumuz farkında bile değiliz. Pratik bir atıştırmalık gibi gözükse de hergün özellikle sabah erkenden okula giden öğrencilerimizin nerdeyse hergün okulda simit poğaça yedirerek kendi ellerimizle çocuklarımızı nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya bırakıyoruz biliyor musunuz?Şimdi sizlere hergün kahvaltı yapmadan yalnızca simit/poğaça ile günün en önemli öğününü geçiştirmenin bize nasıl zarar verdiğini bağışıklığımızı nasıl etkilediğini, zararlarını bu yazımda paylaşmaya çalışacağım.

Simit/poğaça yapımını genel itibari ile ev hanımlarının bildiği gibi şeker ve tuz katarak yapıyoruz. Aslında hepimizin aşina olduğu , birilerinden duyduğumuz üç beyazdan uzak durmamız gerektiğini biliyoruz. Bundan kaçmak mümkün değil dediğinizi duyar gibiyim. Bu tabuyu yıkmak için buradayız ve ısrarla tekrarlıyoruz. Size hamur işlerini bıraktıracağız, kararlıyız…

Karbonhidratlar ve şekerlerle ilgili pek çok araştırma yapılmış ve bu yiyeceklerin beyin sağlığını olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Özellikle çocuk yaşlarda tüketilen bu gıdaların çocuklarımızda dikkat eksikliğine ve hiperaktive gibi rahatsızları tetikler.

Günün en önemli öğününün yerine yenildiği zaman gün boyu kişinin yorgun ve stresli olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kahvaltıyı özellikle bu öğünlerle geçiştirmek yerine olabildiğince zeytin, peynir, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi gerekiyor.

 

Beyin şekerli ve karbonhidrat içerikli gıdalardan aşırı kilogram alma sinyallerini arttırır. Vücut ise, bu sinyalleri organlara iletilmesini sağlar. Böylece sabahları tüketilen simit/poğaça ve börekler insan vücudunun normalde bir senede alması gerekli olan yağ oranını 6 ayda alınmasına neden olur. Özellikle 25 yaş ve üstü kişilerde kilogram verme olasılıkları nerdeyse yarı yarıya azaldığından dolayı uzmanlar 25 yaş ve üzeri kişiler için karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Obezite ve yağ yakımı çağımızda en çok tartışılan ve çok büyük bir sorun olduğu için her yaş kesiminin karbonhidrat alımına dikkat etmesi gerekiyor. Maddeler halinde sıralayacak olursak:

Bir şunu diyen bir yazı 'bilge Detaylar Hikayemizde cafe POĞAÇA YİYENLER BUNU BİLSEYDİ AĞZINA SÜRMEZD' görseli olabilir

Ani karbonhidrat yüklenmesi kan şekerini ani olarak arttırır.
Geceden kalan açlık ile beraber ihtiyaç duyulan daha sağlıklı protein, yağ ve besin maddelerinden mahrum kalırsınız.
Şeker hastalığına bire bir davetiyedir.
Kısa sürede tekrar acıkmanıza sebebiyet verir.
Bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.
Mide yanması gibi problemlere neden olur.
Bağırsak sistemini düşük lifli beslenmeden dolayı sistemi yavaşlatır, kabızlığa sebebiyet verir.
Öğlen yemeğine kadar gerekli vitamin ve mineraller vücuda alınmaz.
Vücut enerjisini kazanmak için kaslardaki protein kullanır. Kaslarınız erir, vücuttaki daha sağlıklı depolarımız azalır.
Bu liste daha da uzamaktadır. Bu yüzden çocuklarınız ilk sırada olmak üzere kesinlikle kahvaltıda bırakın simit ile geçiştirmeyi ekmek tüketimini bile kaldırmalı ya da azaltmanız gerekir. Sağlıklı bir hayat için bu noktaya çok dikkat etmemiz gerek. Bunun sonuçlara ilerleyen yaşlarda maalesef ortaya çıkacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.