Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir ?

17.05.2021
367
Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir ?

Merhaba kıymetli okuyucularımız, sizlere bugün biraz tarçınlı sütten bahsetmek istedim.

Neden süt ?

Süt hepimizin bildiği gibi herkes için bir hayli faydalı bir besindir. İçinde vücudumuz için gerekli kalsiyum,fosfor,vitamin ve çeşitli mineralleri içermektedir. Uzmanlar günde 2 bardak süt içmeyi alışkanlık haline getirmeyi öneri ediyorlar. Benim burda bahsedeceğim ürün bir çay kaşığı tarçın ile tatlandıracağımız süt ve kendimize kazandıracağımız yararları.

Tarçın mı ?

 

Beş bin senelik bir baharat olan tarçın, loğusa şerbeti, dar-ı çin ve darçın olarak da adlandırılmaktadır. Bazı Cinnamomum (Lauraceae) türlerinin kurutulmuş kabuğudur. Halk arasında tarçının bir gıda maddesi olarak faydalı ve etkili bir gıda maddesi olduğu fazla bilinmemektedir. Özellikle toz halinde olması ve tadı dolayısıyla çocuklar tarafından da tercih edilmemektedir.

Tarçının yararları

Tarçın kimi zaman bir gaz söktürücü ve kabızlığı önleyici şifalı bir ot kimi zaman ise antiseptik özellikli bir baharattır.Öksürüğe faydalı ve mide kuvvetlendiricidir. Aynı zamanda tarçın, kan şekerini dengeleme, uzun vadeli tok hissetme ve kalori yakmaya yardımcı bir baharattır. Bununla beraber, demirin kan yapıcı özelliği bulunmakta iken, liflerin de zayıflatıcı etkisi ile beraber, sindirim sistemine olan olumlu etkilerinden söz etmek gerekiyor.Diyetisyenler tarafından ara öğünlerde tüketilmesi öneri edilir.

Tarçının içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir ve lif bulunur. Kalsiyum kemik gelişimini kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir; ancak kalsiyumun magnezyum ile beraber kullanılması, kalsiyumun etkisini daha çok arttırmaktadır. Yiyeceklere eklendiği zaman, yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.

Hazımsızlığa iyi gelir
Metabolizmayı hızlandırıp, zayıflamanıza yardımcı olur.
Kemik ve eklem ağrılarına karşı doğal tedavi edicidir.
Süt ve tarçın karışımı birbirinde eksik olan besinleri tamamlar.
Tarçının daha değinemediğim bu kadar önemli yararı varken kullanıldığı alanlar bir hayli kısıtlıdır. Çocuklar tarafından özellikle keskin kokusu yüzünden tercih edilmeyen bu faydalı baharat sütle buluşup ideal bir kıvama gelerek kendini daha cazip hale getiriyor.

 

Gün içerisinde süte katacağımız tarçın ile hem keyifli bir içecek elde edip hem de vücudumuz için gereken yararlarından yararlanabiliriz.

Bir şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde MAHARET SÜTÜ TARÇINLA İÇMEKTEYMİŞ ÖYLE BİR SORUNUN ÇARESİ Kİ..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.