Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

SMA hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

17.05.2021
589
SMA hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz SMA hastalığı, sinir sistemin ile alakalı bir rahatsızlıktır. Tedavisi bir hayli pahalı olan bu rahatsızlık için son dönemde sıkça bağış kampanyaları düzenleniyor. Yazımızda SMA hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi yolları nedir konularla ilgili bilgiler vereceğiz. Bir SMA hastasına yardımcı olacak olursanız bu hastalık hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için ekledik.

İçindekiler
SMA hastalığı nedir? Nasıl bir hastalıktır?
Omurilikte iskelet sistemini kontrol eden sinirler bulunur ve bunlar iskelete bağlıdır. SMN adı verilen proteinler burda nöronları yani sinirlerin çalışmasını ve beslenmesini sağlar. Eğer yeterli protein gelmediği taktirde ise bu nöronlar yavaşça ölür. İşte SMA hastalığı da bu proteinlerin üretilmemesi sorunudur. Zamanla ölen nöronlar başlıca kas gruplarının çalışmasını önler. İlerleyen durumlarda ise kol, bacak, bel kasları çalışmamaya başlar. Konuşma, koklama, tatma duyuları gider ve sonuçta ölümle bitmektedir.

SMA hastalığının asıl nedeni nedir?
Tamamen genetik bir durumlar. Normal doğal bir kişinin anne ve babasında bu bozukluk yoksa çocuğa SMA hastalığı geçmez ya da sonradan herhangi birinden bulaşmaz. Hem anne hem baba bu gen bozukluğu var ise çocuğun da % 25 ihtimal ile SMA hastası olabiliyor. Az bir oran olsa da maalesef ülkemizde hasta sayısı gerçekten fazla.

SMA hastalığının belirtileri nelerdir?
Hastalık tipine göre değişiklik gösterse de genel itibari ile kas sistemi ve hareketlerde güçsüzlük olarak görülür. Buna ilave olarak;

Zayıf kaslar
Kafanın zayıf kontrolü
Yutkunma güçlüğü
Eklem ve kemik problemleri
Bebeklikten itibaren omurga şekilde bozuklukları
Yürüme zorluğu
İlgilini çekebilir Yeşil Çayın Yararları
gibi başlıca belirtileri mevcuttur.

SMA Hastalığının Tipleri Nelerdir?
Tip 1: ( Şiddetli) : En sık görülen yaygın türdür. 6 aya kadar ilk belirtilerini gösterir ve en çok hasara neden olan türdür.

Tip 2: ( Orta ) : Tip 1 e göre daha hafif şekilde görülmektedir. 6 ay ile 18 aylık çocuklarda görülebilir.

Tip 3: ( Hafif) : Diğerlerine göre daha hafiftir. 18 aydan sonra belirtileri başlayabilir. İlerleyen durumlarda tekerli sandalye kullanımına kadar sürebilir.

Tip 4: ( İleri Yaş ) : Genleri taşıyan kişilerde ilerleyen yaşlarda görülür ve bazı hareket problemlerina sebep olabilir.

SMA Hastalığı nasıl anlaşılır?
Genel olarak belirtileri taşıyan kişilerde öncelikle şüphe edilebilir. Ancak muhakkak doktora danışıp gerekli testler yapıldıktan sonra SMA olduğuna dair teşhis konulabilir.

SMA tedavisi var mı?
Günümüzde çok yüksek maliyetli sinir ve gen çalışmalarıyla olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Ancak bunun için de elli yaş ve klo koşulu vardır. Aynı zamanda ilerleyen hastalık durumu için maalesef çözüm söz konusu değildir.

Bir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde ANNE BABALARIN KORKULU RÜYASI: SMA HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELER? TEDAVİSİ VAR MI?' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.