Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karaciğerdeki toksinleri ve ağır metalleri temizleyen gıdalar

17.05.2021
1.647
Karaciğerdeki toksinleri ve ağır metalleri temizleyen gıdalar

Karaciğerimiz vücudumuzda bulunan ve pek çok hayati önem arz eden bir çok rahatsızlığın giderilmesinde önemli role sahip organlardan birisidir. Karaciğerimiz, kanı toksinlerden arındırmak, bazı önemli enzimlerin aktivasyonun sağlamak, kanda bulunan karbonhidrat, protein ve yap oranlarını dengelemek, safra üretme ve salgılanması, bazı önemli mineral ve vitaminlerin yanında hemde glikojen depolanmasının sağlanması gibi pek çok görevleri bulunur. Bütün bu işlevlerinin beraberinde bu organımız kendi kendini temizleyebilen tek organdır. Temizlemekle kast ettiğimiz şey karaciğerden toksin maddelerin uzaklaştırılmasıdır.

Karaciğerin aşırı miktarda toksin maddeye ve karaciğeri kirleten kirleticilere maruz kalması normal çalışma döngüsüne zarar vermektedir. Özellikle kızartılmış olarak tüketilen yiyecekler ve işlenmiş yiyecekler karaciğere aşırı oranda yüklenmeye sebebiyet verir. Karaciğer kendi kendini temizleyebilirken aşırı yüklenmek zararlı olacaktır. Karaciğeri iyileştirmenin ve temizlenmesine destek olmanın yollarından birisi de doğru ve dengeli beslenmedir. Karaciğerin kendi kendini temizleyebilme özelliğine destek olabilmek için doğru beslenme çok önem arz etmektedir. Bu yazımızda doğal yollardan karaciğerin temizlenmesine yardımcı olabilecek 11 mucize besinden bahsedeceğiz.

İşte 11 doğal mucize besin;

Sarımsak: Sarımsağın içeriğinde bulundurduğu kükürtlü bileşikler vücudumuzda bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan karaciğer enzimlerinin aktif hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca sarımsağın içeriğinde bulundurduğu selenyum minerali sayesinde kendine zararlı toksinlerden arınmasını sağlar.

Pancar Suyu: Pancar suyu, kalp sağlığına destek veren, oksidatif hasarı ve bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korunmasını sağlamakta olan nitrat ve betalain adında iki antioksidan bulundurmaktadır. Bunun yanında içeriğinde sindirim sisteminin temizlenmesini destekleyici lifler ve C vitamini barındırır.

Turpgiller: Karnabahar ve brokoli gibi sebzeler karaciğerin kendinin zararlı toksinlerden arınmasını sağlamakta olan enzim üretmesine yardımcı olan glukozinolat barındırır. Bu enzimler sayesinde vücutta bulunan kanserojen maddeleri ve diğer toksin maddelerinin vücuttan temizlenmesine ve kanser riskinin büyük ölçüde azaltılmasına yardımcı olur. Brüksel lahanası ve brokoli lahanası detoksifikasyon enzimlerinin artmasına ve karaciğeri hasarlardan koruduğu bilinmektedir. Bunun için hayvanlar üstünde yapılmış çalışmalar bulunur.

İlgilini çekebilir Çobançantası Bitkisi Nedir? Yararları nelerdir?
Elma: Pektin bakımından zengin olan bu meyve. Vücuttan toksin maddelerinin temizlenmesi ve vücudumuzdan atılmasını sağlamakta olan kimyasalların tutulmasını sağlar. Bu sayede karaciğerin temizlenmesi sırasında toksit yükünün taşınmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan pektin nedeniyle sindirim kanalında daha az miktarda toksin bulunmaktadır ve buda karaciğerin yükünü hafifleterek vücudun geri kalan kısmının çok daha iyi temizlenmesine destek olur.

Yeşil Çay: İçeriğinde karaciğere yardımcı kateşin adı verilen bitki kökenli antioksidanlar barındırmaktadır. Alkolün sebep olmadığı karaciğer yağlanması olan bireylerle yapılan çalışmalarda 12 hafta gibi bir sürede yeşil çay tüketildiğinde karaciğerin enzim seviyesinde iyileşmelerin görüldüğü ve karaciğerde oksidatif stres ve yağ birikiminin azaldığı görülmüştür.Yine yeşil çay tüketiminin karaciğer kanseri riskine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu görülmektedir.En az risk ise günde 4 ya da daha fazla yeşil çay tüketen bireylerde gözlemlenmiştir.

Zerdeçal : Sağlıklı bir karaciğeri hasardan koruyan ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlamakta olan en etkili baharat türlerinden birisidir. Toksinlerin temizlenmesini sağlamakta olan ve karaciğer hücrelerinin tamir edilmesine yardımcı olan bir hayli faydalı bir baharattır. Bunun yanında safra üretiminin artmasına ve kan temizleyici organlardan bir tanesi olan safra kesesinin işleyişine yardımcı olur.

Ceviz: İçeriğinde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan arginin olarak bilinen aminoasit bakımından zengin bir kaynaktır. İçeriğinde bulundurduğu glutatyon ve omega-3 yağ asitleri de karaciğerin doğal temizlik sürecine yardımcı olur.

Avakado: İçeriğinde bulundurduğu Glutatyon, karaciğerin zararlı toksinlerden temizlenmesi için gereken bir bileşendir. Karaciğerin doğal temizlik etkisini destekleyerek ve aşırı toksit birikimine karşı koruyarak karaciğerin daha sağlıklı işlev görmesine yardımcı olur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler karaciğerin temizlenmesinde en etkili olanlardır. Yeşil sebzeler klorofil bakımından çok zengin olması nedeniyle kanda bulunan toksinlerin emilimini sağlar. Ağır metalleri, kimyasalları etkisiz hale getirmekte ustadırlar ve karaciğerin korunması için çok etkili bir mekanizma ortaya koyarlar. Roka, Ispanak gibi sebzelere diyet sırasında yer vermek organlar ve kanda bulunan atıkları gideren safranın oluşmasını sağlayacak ve akışının artmasına destek olacaktır. Lif bakımından zengin olan sebze ve meyvelerin tüketimi sindirim sistemine yardımcı olurken vücutta bulunan toksinlerin atılımın hızlanmasına yardımcı olur.

İlgilini çekebilir Kanserin İlk Belirtileri Nelerdir?
Turunçgiller: Limon, greyfurt ve portakal gibi besinlerin hepsi karaciğerin temizleme işlevinin artmasına yardımcı olur. Turunçgillerde C vitamininin fazla olması vücutta bulunan toksin maddelerin suyla beraber emilebilecek hale gelmesine yardımcı olur.

Su Tüketimi: Yeterli oranda suyun tüketilmesi vücudumuz için bir hayli önem arz etmektedir. Çünkü karaciğerde bulunan toksinlerin vücuttan daha kolay atılması için suda çözünebilen bileşiklere dönüşmesi ve idrar yoluyla vücudumuzdan atılmasını sağlamak amacıyla yeterli miktarda su tüketimi son derece önemlidir.

Bir yiyecek ve şunu diyen bir yazı 'Karaciğerdeki Toksinleri ve Ağır Metallerin Hepsini Temizliyor Karaciğeri temizleyen, ağır metalleri vücuttan atan doğal besinler..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.