Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Alzheimer’dan Nasıl Korunuruz? Korunmak İçin Tavsiyeler

17.05.2021
1.627
Alzheimer’dan Nasıl Korunuruz? Korunmak İçin Tavsiyeler

Alzheimer sorunu son dönemde ülkemizde de sıkça artan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Alzheimer ın en büyük sebepleri arasında uzun vadeli uyku, beyni çalıştırmama, uyuşukluk gibi bazı sebepler yer almaktadır. Aynı şekilde sağlık açısından da olumsuz durumlar Alzheimer a sebep olur. Yazımızda bu sorunu önlemek için hassas noktalara değineceğiz.

1: B12 Vitamini Eksik Olmasın

Beyin sağlığı için B12 vitamini son derece önemlidir. Beyin sağlığı, hafıza sistemi gibi alzheimer a sebep olacak faktörlerin iyi bir biçimde çalışmasına yardımcı olur. Sinir sistemi için B12 olmazsa olmazlardandır. Balık, et gibi ürünlerde b12 bolca bulunmaktadır. Eksiklik ileri derecede ise muhakkak takviye yapılması gerekiyor.

2: Spor Yapın

Bu sorunu önlemek için spor şart. Spor vücudu hemde da beyni çalıştırır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunmaktadır diyerek daha sağlıklı bir kafa için spor şart. Spor hareketleri beyni çalıştıran çok önemli bir faktördür.

3: Sigara İçmeyin

Sigara içmek bu sorunu kat kat artırır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit beyin sağlığı bakımından ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden muhakkak sigarayı bırakmalısınız.

4: D Vitamini

D vitamini de beyin sağlığı için son derece önemlidir. D vitamini eksikliği var ise Alzheimer a bire bir etkilidir. Bazı önemli enzimlerin üretilmesi için D vitamini şart.

5: Beyin Egzersizleri

Unutkanlığı önlemek ve beyni daima aktif olarak kalması için beyin egzersizleri yapın. Örnek olarak bulmaca çözebilir, yeni bir çalgı aletini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kitap okuyup, önceden yapmadığınız aktiviteleri yapabilirsiniz. Bu şekilde beyin hücreleri iki lop arasında yeni bağlantılar oluşturur. Bu sayede Alzheimeri önleyebilirsiniz.

6: Alkol Tüketmeyin

Alkol tüketimini beyin hücrelerine zarar verir. İlerleyen yaşlarda beyin aktivitelerinin geri kalmasına sebebiyet verir.

7: Kahve Tüketin

Günde 1 fincan kahve içmek bu meselenin çözülmesinde bir hayli etkilidir. Kafein bulunan kahve beynin dinç kalmasına yardımcı olur.

8: Uykunuzu Alın

Yetersiz ve az uyku beyin sorunlarına sebebiyet verir. Günlük asgari 5 saat azami 10 saati geçmeyin. Uygun olan uyku saati 6-8 saat arasındadır.

9: TV ve Cep Telefonu

Uzun süreli tv izleme ve cep telefonu kullanımı beyin sağlığı bakımından olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden bu cihazların kullanımını sınırlandırmanız gerekiyor.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'ALZHEİMER OLMAMAK YAPMANIZ GEREKEN BU ÖNERİLERİ DİKKATE ALIN. Detaylar Hikayemizde Geri Dönüşü Olmayan Hastalık..' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.