Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüksek Östrojen Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

16.05.2021
1.601
Yüksek Östrojen Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak bilinmektedir. Bu hormon özellikle göğüslerin büyümesi, bazı bölgeler de kıllanma, genel itibari ile organların işleyişi gibi görevleri bulunur. Bu hormonun fazlalığının en büyük olumsuz etkisi kilogram alımıdır. Bu kilogram özellikle basen bölgesinden alınmaktadır. Basen bölgesinden alınan kilogramlar ise ciddi anlamda geri vermesi zor olacaktır. Bu yüzden östrojen hormonunun dengede olması istenmektedir.

Yazımızda östrojen hormonunun fazlalığının belirtilerine yer vereceğiz. Eğer bu belirtiler sizlerde de var ise derhal doktora danışmanızı ve hormon testi yapmanızı önermekteyiz.

Östrojen Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

1: Büyük Göğüsler

Vücudun oranlarına göre aşırı büyük göğüsler östrojen fazlalığının belirtileridir. Aynı zamanda şişmiş gibi görünün göğüslerde bu belirtiler arasında bulunmaktadır.

2: Göğüslerde Ağrı

Göğüs bölgesinde oluşacak ağrılar da yine östrojen fazlalığının belirtileridir. Aynı zamanda bu belirti göğüslerin büyümesine de işarettir.

3: Boğazlarda Şişme

Boğaz bölgesinde tiroidlerin şişmesi de bu belirtiler arasında bulunmaktadır. Tiroid fazlalığı ciddi bir hormon dengesizliğidir. Aşırı kilogram alımına sebep olabilmektedir.

4: Psikolojik Etkileri

Ruh haliniz kısa süreli olarak değişimlere uğruyorsa yine hormon dengesizliği yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle adet zamanlarında psikolojik değişimler bu belirtiler arasında bulunmaktadır.

5: El ve Ayakta Ödem

El ve ayaklarda şişkinlik var ise bu da yine östrojen fazlalığı belirtisi olmaktadır. Ödem var ise derhal doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

6: Basen Bölgesinde Yağlanma

Basen bölgesinde aşırı yağlanmanız var ise östrojen fazlalığı belirtisidir. Bu hormon böbek altı, basen ve bacaklarda yağ birikimine sebep olur.

7: Kramplar

Ayaklarınızda, dizde ya da ellerde kramplar bu belirtiler arasında bulunmaktadır. Sık geçirdiğiniz kramplar var ise doktora danışmanızı öneriyoruz.

Östrojen Düşürmek İçin:

Östrojen hormonunun dengelenmenin en etkili yolu spor yapmaktır. Günlük yürüyüş, tempolu spor yapımı östrojen hormonunu düşürüp, testosteron hormonunu yükseltecektir. Bununla beraber yağlı, unlu ve aşırı tuzlu gıdalardan uzak durun. Kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmaya özen gösterin.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Vücudunuzda Çok Fazla Östrojen Olduğunun Belirtisi (Çok Östrojen Kilo Yapar) Detaylar Hikayemizde' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.