Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saracoglu Maydanoz Sapı Kürünün Faydaları Nelerdir?

16.05.2021
1.741
Saracoglu Maydanoz Sapı Kürünün Faydaları Nelerdir?

Maydanozun yapraklarını kullanmış olduğumuz vakit çoğu kişi saplarını çöpe atmaktadır. Ancak bu çok büyük bir israf olmaktadır. Yaprakları olduğu gibi saplarının da çok yararlı etkileri bulunur. Bu yüzden çöpe atmak yerine kullanmanız için yararlarına değineceğiz. Yüksek vitamin içeriği, antioksidan oranı ile pek çok olumlu etkisi vardır.

1: Tansiyonu Dengeler

Tansiyon problemleri oluşumunu önlemek için maydanoz sapları etkili gıdalar içerisinde yer alır. Sodyum mineralinin dengelenmesi ile tansiyon problemlerini engellemeye yardımcı olur. Yüksek kan basıncının oluşumunu engeller.

2: Kemikleri Korur

İçeriğindeki kalsiyum oranı ile kemik ve eklem sağlığını korur. Aynı zamanda ciddi oranda K vitamini içerir. Bu vitamin kemik sağlığı için son derece önemlidir. Kemik hücrelerinin oluşumunda görev alır. Aynı zamanda bağırsakta bulunan yararlı mikroorganizmaların üretimini de arttırır. Bu sayede kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

3: Böbrekleri Korur

Böbreklerde bulunan toksinlerin atılması için etkili bitkiler içerisinde yer alır. Değerli besin maddeleri sayesinde böbrek taşı oluşumunu engeller. Ayrıca idrar atılımını da hızlandırır. Tüm bu maddelerle böbrek sağlığı için tüketilmesi gerekli olan bitkiler arasında bulunmaktadır.

4: Gözleri Güçlendirir

Yüksek karotonoid sayesinde gözlerin daha ne ve daha sağlıklı görmesine yardımcı olur. Göz problemlerinin çözülmesinde etkilidir. Özellikle uzun süre bilgisayar kullanan kişiler için maydanoz saplarını tüketmelerini öneriyoruz.

5: Kanser Riskini Azaltır

Maydanoz sapında yer alan yüksek antioksidan içeriği ile kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Hücrelerin deformasyonu ve yaşlanmasını önlemeye yardımcıdır.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Maydanoz saplarında yer alan yüksek C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış hastalıklarına karşı muhafaza etmeye yardımcı olur.

7: Eklem Ağrılarına Karşı Korur

Saplarda bulunan kıymetli besin maddeleri kas ve kemik ağrılarına karşı etkilidir. Sapların kaynatarak çay olarak içerek akşam saatlerinde günün yorgunluğunu bu kür ile atabilirsiniz.

Saracoglu Maydanoz Sapı Kürü Tarifi

1 tutam maydanozun sapı
1 litre su
1 litre suyun için sapları atın ve 20 dakika kadar kaynattın. Tatlandırma amacı ile limon sıkabilirsiniz. Bu sayede hem limonun yararları da ilave edilecek hem de lezzeti iyileşecektir. Her gece uyumadan önce 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

Son olarak kürü zayıflamak isteyenler de rahatça tüketebilir. Sporla beraber tüketilerek hızlı ve etkili biçimde yağlarınızı eritebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.