Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Otu Herkes Yesin 40 Derde Deva, Bilmeyenlere Duyurun!

Bu Otu Herkes Yesin 40 Derde Deva, Bilmeyenlere Duyurun!

İsmi çok fazla duyulmayan şevketi bostan otu içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı bir hayli önemli bir bitkidir. Özellikle böbrek hastalıklarında kullanılması önerilen bu bitki böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır. Çoğunlukla ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

 

ŞEVKETİ BOSTAN OTUNUN FAYDALARI:

Bu Otu Herkes Yesin 40 Derde Deva, Bilmeyenlere Duyurun! 1
Gaz sancılarına karşı tedavi edicidir. Sindirim problemlerinden kaynaklanan karın ağrılarını giderir. Vücuttaki yaraların temizlenmesini ve kısa bir süre içinde iyileşmesini sağlar. İdrar söktürücüdür. Safra salgısını artırır. Her türlü alerjiye karşı öneri edilmektedir. Araç tutmasına karşı iyi gelmektedir.

Toz ve otlardan kaynaklanan nezlemsi duruma karşı tedavi edicidir. İştahsızlığa karşı öneri edilmektedir. Mide, bağırsak hastalıklarına karşı tedavi edicidir. Romatizmal rahatsızlıklarda kullanılıyor.

 

ŞEVKETİ BOSTAN OTU NEREDE SATILIR?
Bu otu kolaylıkla aktarlardan tedarik edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeler de yetiştiriliyorsa yaz mevsiminde çiçek vermektedir. Bu çiçekler toplanıp gölgede kurutulur. Şevket bostan otu sonbaharda olgunlaşır bu evrede olgunlaşan bitkinin tohumları toplanır ve kurutulan çiçeklerle karıştırılır.

ŞEVKET BOSTAN OTU NASIL HAZIRLANIR?
Yukarıda tarifini vermiş olduğumuz şekilde kurutulup hazırlanan şevket bostan otunu hazırlarken 1 bardak su için 1 tatlı kaşığı ot kullanılıyor. Öncelikle 1 bardak suyu kaynatıyoruz, ocağın altını kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı otu içine atıyoruz ve 15 dakika boyunca demlemeye bırakıyoruz. Etkili sonuçlar almak için bir gün içerisinde 3 defa uygulanması gerekiyor. Alerji için ise kullanım biçimi daha farklıdır. 1 litre suyun içine 2-3 tutam şevket otu atılır ve bir gün bekletilir. Ardından bir hafta boyunca hergün 1 saat arayla 1 kaşık içilmelidir.

ŞEVKET İ BOSTAN BİTKİSİNİN YEMEĞİ NASIL YAPILIR?
İçerdiği yüksek zengin bileşimlerden dolayı şevket-i bostan çok güzel yemeğe çevrilebilecek bir ottur.

 

Bu Otu Herkes Yesin 40 Derde Deva, Bilmeyenlere Duyurun! 3

İŞTE ARDA TÜRKMEN’İN OLDUKÇA LEZZETLİ ŞEVKET-İ BOSTAN YEMEĞİ TARİFİ:
Malzemeler:
Yarım kilogram şevketi bostan, 1 tane iti kuru soğan, 2 diş sarımsak, 3 adet domates, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 avuç pirinç, Toz şeker (1 çorba kaşığı), Yarım limonun suyu, Yarım çubuk tarçın, 3 bardak su, Tuz

ŞEVKETİ BOSTAN YEMEĞİNİN HAZIRLANIŞI:

Bu Otu Herkes Yesin 40 Derde Deva, Bilmeyenlere Duyurun! 5


Şevketi Bostan otu ayıklanması zor bir bitki olması nedeniyle pazarlarda ayıklanmış bir biçimde suyun içerisinde satılmaktadır. Suyun içerisinde olmasının nedeni sudan çıkınca renginin değişmesidir. Bu nedenle aldığınız şevket-i bostan otunu hemen pişirmeyecekseniz limonlu ve unlu bir suyun içerisinde muhafaza edilmelidir.

Öncelikle bu otu jülyen biçiminde doğrayın. Soğanları yemeklik bir biçimde doğrayın. Sarımsakları ince kıyın ve domatesleri küp küp yemeklik doğrayın. Bir tencerenin içerisinde zeytinyağını ilave edin ve biraz kızdırın. Ardından ayıklanmış ve jülyen doğranmış şevket-i bostanı tenceremize koyalım biraz karıştırdıktan sonra doğranmış soğanı ve sarımsağı ilave edin. Soğanlar kavrulduktan sonra hazırlamış olduğunu domateslerin yarısını, şeker, tuz, limon suyu,su, ve kabuk tarçını ilave edin.

Ardından yaklaşık olarak 20 dakika kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kalan domatesleri ve pirincide ilave ederek kapağını kapatın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Pirinçler yumuşadıktan sonra yemeğiniz hazır olacaktır ocağın altını kapatabilirsiniz. Dilerseniz şevketi bostan yemeğinizi yoğurt ile beraber ılık olarak servis edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.