Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu

15.05.2021
5.940
Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu

Limon suyunun, tükürüğünüzün pH seviyesini dengelemede en etkili yollaradan biri olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda kötü kokuya neden olan mikropların giderilmesini sağlar. Ağız kokusu, özgüveni zedeleyen yaygın durumlardan birisidir. Sosyal çevrede bıraktığı etkiden dolayı özgüven problemlerinin oluşmasına neden olur. Ağız kokusu, ağızdan kötü koku gelmesi durumudur. Genellikle bakteri enfeksiyonundan veya dişlerin arasındaki yemek artıklarından kaynaklanır.

 

Düzenli olarak diş fırçalamak sorunu ortadan kaldırmaya yardım edebilir. Ancak bazen diğer yöntemlere de ihtiyaç duyulabilir. Neyse ki, ağız kokusunu kontrol altına almak için bazı doğal yöntemler bulunur. Özellikleri sayesinde ağız kokusunu giderdikleri gibi, tekrar oluşma ihtimalini de ortadan kaldırır. Bu yazımızda, ağız kokusu probleminin büyük oranda azaltan 7 doğal içecekten bahsedeceğiz. Neler olduklarına bir bakın!

1. DOĞAL YOĞURT

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 1
Probiyotikler açısından zengin natürel yoğurt yemek, ağız kokusunu ve diğer ağız sağlığı sorunlarını kontrol altına almak için en iyi yollardan birisidir. Bu canlı kültürler, ağızınızın pH seviyesini dengeler. Aynı zamanda, mikropların çoğalmasını ve aşırı asidin oluşmasını engeller. Natürel yoğurt yemek, mide problemleriniz için de idealdir çünkü sindirime yarımcı olduğu için mide problemlerini da ortadan kaldırır.

 

Ne yapmanız gerekmektedir?

Kahvaltıda yarım kase yoğurt yiyin. Yoğurdu yersek yalnızca meyve ekleyin. Öğleden sonra tekrar yiyin.

2. SİYAH ÇAY

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 3
Siyah çayda bulunan polifenoller bu meselenin giderilmesine yardımcı olur. Polifenoller, ağızdaki kötü kokuyla etkili bir biçimde mücadele eder. Bu antioksidanlar hemde mikropların oluşmasını yavaşlatırken, ağızınızda ulaşılması güç yerleri de temizler.

 

Malzemeler:

1 yemek kaşığı siyah çay

1 bardak su

Ne yapmanız gerekmektedir?

Suyu ısıtın ve kaynamaya başladığı anda 1 yemek kaşığı siyah çayı ekleyin, 10 dakika demlenmeye bırakın. Kahvaltıdan önce ve öğlen için.

 

3. LİMON SUYU

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 5


Limon suyunun içinde bulunan doğal asit, ağız kokusu ve ağzı enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için iyi bir yöntemdir. Limon suyu tükürükteki pH seviyesini dengeler, kötü kokuya ve hastalıklara yol açan mikropların ortadan kalkmasına yarımdı olur.

Malzemeler:

1 limonun suyu

1/2 bardak su

Ne yapmanız gerekmektedir?

Limonun suyunu sıkın ve bir bardak sıcak suyla karıştırın. Günde iki veya üç defa bu karışımla gargara yapın. İsteğe bağlı şekilde, kahvaltıda bir bardak limonlu su içebilirsiniz.

4. MAYDANOZ ÇAYI

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 7


Bir çok insan maydanoz sapı çiğneyerek ağız kokusuna karşı mücadele eder. Ancak maydanoz çayı içmek daha etkili bir yöntemdir. Bu çayın temizeyici ve antioksidan fonksiyonları vardır. Böylece atıların giderilmesine katkıda bulunur. O veya bu biçimde, atıklar ağız kokusunun devamlı oluşmasına yol açar.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı maydanoz

1 bardak su

Ne yapmanız gerekmektedir?

Kaynayan suyun içerisine 1 yemek kaşığı maydanoz ekleyin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Çay soğuduktan sonra için. Günde 3 bardak içebilirsiniz.

5. NANE ÇAYI

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 9
Nane çayı, ağız kokusuyla mücadelede en etkili yollardan birisidir. Aynı zamanda bazı diş ve diş eti sorunlarının de önüne geçilmesine yardımcı olur. Antibakteriyel ve antiflamavuar fonksiyonları vardır. Bu özellikler, ağız temizliğinde bir hayli etkilidirler.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı nane yaprağı

1 bardak su

Ne yapmanız gerekmektedir?

1 yemek kaşığı nane yaprağını kaynar suya atın. Soğuduğunda süzün ve için. Günde 2 defa içebilirsiniz.

6. ELMA SİRKESİ VE SU

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 11
Elma sirkesinin içinde bulunan doğal asitlerin çok kuvvetli antibakteriyel fonksiyonları vardır. Ağızınızın içini temizlerken ağız kokusunu giderir ve oluşmasını engeller. Aktif bileşenleri, midenin pH seviyesini dengeler, aşırı asit oluşumunun engeller.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı elma sirkesi

1 bardak su

Ne yapmanız gerekmektedir?

1 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve kahvaltıda için.

7. PAPATYA ÇAYI

Ağız Kokusundan Şikayetçimisiniz? Ağız Kokusunun Gidermenin 7 Doğal Yolu 13
Ağız kokusu, karaciğer problemlerinden veya bakteri sayısındaki değişiklikten kaynaklanıyorsa, papatya bu durumu gidermenin en etkili yollarından birisidir. Temizleyici fonksiyonları, kanınızda biriken toksinleri temizler hemde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. En ilginci, antiflamatuvar özelliği taşımasıdır. Ağız enfeksiyonlarıyla mücadele ederken, diş ve diş eti ağrılarını azaltır.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı papatya çiçeği

1 bardak su

Ne yapmanız gerekmektedir?

1 yemek kaşığı papatyayı 1 bardak kaynar suyun içerisine koyun ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve günde 3 bardak için. Ağız kokusu probleminden şikayetçi misiniz? Yukarda bahsettiğimiz içeceklerden birini seçin ve yararlarından yararlanmak için düzenli ilaçlanma için. Unutmayın, bu içecekleri içerek ağız hijyenine de gerekli olan önemi göstermelisiniz.

yemek kokusu giderici

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.