Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

İnsanda Ödem ve Şişkinliği Anında Atan 8 Yiyecek!

14.05.2021
1.595
İnsanda Ödem ve Şişkinliği Anında Atan 8 Yiyecek!

Bazen fazladan birkaç kilogram aldığınızı düşünebilirsiniz, fakat gerçekte olan şey ödem birikimidir. Bunun sebebi çok fazla tuz tüketmeniz, böbreklerinizi çok zorlamanız, yaşamakta olduğunuz hormonal dengesizlikler veya vücudunuzdaki sıvıları normal yollardan atamamanız olabilir.

Yaş ilerledikçe ve metabolizma hızı yavaşladıkça bel bölgesinde yağ ve vücutta aşırı ödem birikmesi özellikle bayanlar için gayet çok normaldir. Bu makalemizde, vücudunuzdaki size ağırlık ve şişkinlik hissi veren tüm fazla sıvılardan kurtulmanıza yardımcı olacak 8 besin önereceğiz.

MAYDANOZ

İnsanda Ödem ve Şişkinliği Anında Atan 8 Yiyecek! 1

Sabahları tüketeceğiniz yarım kase maydanoz ödem ve şişkinlik için en etkili besinlerden birisidir.

NAR VEYA NAR SUYU
Özellikle taze nardan elde edilmiş nar suyu, ödem attırıcı etkiye sahiptir. Ancak şeker rahatsızlığı bulunanların nar suyunu hangi miktarda tüketmesi gerektiğini hekimine danışarak öğrenmesi gerekiyor.

MUZ
Muz, içeriğinde bulunan potasyum ile vücuttaki ödemleri yok etmeye bir hayli yararlı bir meyvedir. Bununla beraber insan vücudun ihtiyacı olan doğal şekerin alınmasını da sağlamaktadır. Muzun tüm bu faydalarının yanında gizli gücü ise, vücudumuzun güzel kokmasına yararlı olmasıdır.

ANANAS

 

İnsanda Ödem ve Şişkinliği Anında Atan 8 Yiyecek! 3
Doğal detoks olarak da bilinen ananası market raflarında her mevsim bulabilirsiniz. Ödem ve şişkinlik için ananası parçalara bölerek meyve suyu şeklinde de tüketebilirsiniz.

YEŞİL ÇAY
Bitki çayları arasında yeşil çayın yeri herzaman ayrı olmuştur. Fakat bu muhteşem çayı yüksek miktarda içmemek gerekmektedir. Aksi halde kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir.

SALATALIK
Salatalık sağlık için hazırlanan listelerde herzaman ön sıralarda yer bulmuştur. Bünyesinde mevcut olan su miktarıyla günlük su ihtiyacımızı da karşılamaya yararlı olmaktadır. Taze salatalık mideyi rahatlatıcı faydasıda bulunur.

YOĞURT

İnsanda Ödem ve Şişkinliği Anında Atan 8 Yiyecek! 5


Ödem ve şişkinlik için kullanacağımız az yağlı yoğurdu herhangi bir bakkaldan alabilir, veya daha da güzeli yoğurdumuzu kendimiz yapabiliriz. Detoks içecekleri ve smoothielerin de liste başında bulunan yoğurdun prebiyotik etkisi ödemlerden kurtulmaya yararlı olmaktadır.

 

SU

İnsanda Ödem ve Şişkinliği Anında Atan 8 Yiyecek! 7


Bol bol su tüketmek, ödemlerden ve şişkinliklerden kurtulmanın en önemli kuralıdır. Günlük 1,5 litre ve üstünde su tüketmek gerekiyor. ancak arka arkaya içilen su vücut için zararli olabilmektedir. Su tüketimini gün içine yaymak en ideal seçim olacaktır. Ayrıca dip not olarak belirtmek gerekirse, kızartmalar, kafein, gazlı içecekler, hazır soslar, tuz ve sodyum tüketimini de minimuma indirmek ödem ve şişkinliklerden kurtulmada bir hayli önemlidir. Bilindiği üzere gazlı ve kafein barındıran içecekler sağlık açısından da bir hayli riskli sayılır. Sağlıklı beslenmek her birey için değerlidir.

Ödem Atıcı Bitkisel Kür ile Hızlı Zayıflama ve Sıkılaşma (Prof. Dr. Saraçoğlu) Hızlı zayıflamak ve sıkılaşmak istiyorsanız, evvela vücudunuzda biriken ödemleri atmanız gerekir. Bunu kolay bir biçimde başarmanın yöntemi ise, ödem atıcı besinler ile hazırlanan karışımı tüketmek.

İŞTE, İŞİN UZMANI PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN ÖDEM ATTIRAN BİTKİSEL KÜR TARİFİ:
MALZEMELER:
Yarım demet maydanoz

1 su bardağı maden suyu

1 tatlı kaşığı zencefil

Yarım limon

1 adet salatalık

Yarım elma

HAZIRLANIŞI:
Yukarıda belirtilen tüm malzemeleri mutfak robotunda çektikten sonra, günde bir kaç defa aç karna için. Hatırlatma; Doktor kontrolünde olmak şartıyla emziren anneler kullanabilir. İstenen kilogramya düşene kadar hergün içebilirsiniz. Taze, kök ya da toz zencefil kullanmak mümkündür. Varsa dereotu ya da taze nane de eklenebilir.

Ödem atıcı besinler! Ananas, maydanoz, kiraz, kabak, biberiye ve yoğurt.  #ödem #şişkinlik #kilo | Beslenme, Diyet yiyecekleri, Diyet

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.