Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Adaçayı nasıl yapılır? Neye iyi gelir? Faydaları nelerdir?

14.05.2021
3.326
Adaçayı nasıl yapılır? Neye iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Geçmiş senelerden bu yana yararları bilinen adaçayı uzun senelerden beri tüketilmektedir. Besin değeri bir hayli yüksek olan bu kıymetli çay mineral ve vitaminler açısından zengindir. Bazı kadınsal rahatsızlıkları karşı olumlu etkileri ile beraber hafızayı güçlendiren etkileri de vardır. Şimdi saracoglu hocamızdan adaçayının yararlarına göz atalım

Adaçayı neye iyi gelir? Yararları Nelerdir?
Adaçayı yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Bu da kas ve kemik sisteminin daha sağlıklı çalışması ve kuvvetli kalmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda muhtemel kemik erimesi riskini azaltır.
Kan yapımına yardımcıdır. Adaçayı yüksek oranda demir minerali içermektedir. Kan üretimi için demir minerali son derece önemlidir ve adaçayında bolca bulunmaktadır.
Yapısından bulunan potasyum minerali sayesinde kan basıncını dengeler. Bu sayede abi tansiyon düşmelerinin önlenmesine destek olmaktadır.
içerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığını korur. Aynı zamanda cildin yenilenmesine yardımcı olur ve erken kırışıklıkların önlenmesinde etkilidir.
Alzheimer ve unutkanlığı yok etmede etkilidir Demir minerali sayesinde hafıza sistemini güçlendirir.
Yapısında bulunan kıymetli yağ asitleri sayesinde karaciğer yağlanmasını önler ve toksinlerin atılmasına destek olur.
Kan şekerini dengelemeye destek olur. Diyabeti önlemede yardımcı etkileri vardır.
Gece uykusuzluğunu önlemeye yardımcı olur. Vücudun dinlenmesini sağlar.
İltihap söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine destek olur.
Kadınlarda adet ağrılarının hafiflemesine destek olmaktadır.
Adaçayı Nasıl Demlenir?
1 tatlı kaşığı adaçayına 1 bardak su ekleyerek demlikte 10 – 15 dakika kadar kaynatıp içebilirsiniz. Yüksek antioksidan içeriğinden dolayı tadı acı gelebilir. Bu yüzden limon ya da bal katarak tatlandırabilirsiniz.

Bir şunu diyen bir yazı 'Saglık SağlikHaberleri. Haberleri. ALZHEİMERDEN KANSERE MENOPOZDAN SAÇ BEYAZLAMASINA YOK ARTIK DEDİRTECEK FAYDALARI VAR!' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.