Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kantaron Yağının Her Derde Deva 7 Faydası

13.05.2021
4.207
Kantaron Yağının Her Derde Deva 7 Faydası

Kantaron yağının yararları için bir liste hazırlansa, bu liste bir hayli uzun bir liste olurdu. Zira kantaron yağının yararları saymakla bitmiyor. Ancak en önemli yararları arasından derlediğimiz bir listeyi sizlerle paylaşmazsak olmazdı.

 

Kantaron Yağı Nedir?
Kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilen bir hayli şifalı bir yağdır. Çok eski tarihlerden bu yana kullanılacak olan kantaron yağının yararları saymakla bitmez. Eskiden bu güne tıpta kullanılacak olan kantaron yağı, şifa kaynağı yağlar arasında bulunmaktadır. Özellikle de sarı kantaron olarak bilinen çeşidi her derde deva diye tabir edilmektedir.

Kantaron Yağının Yararları
1. Yara ve Yanık İzleri
Kantaron yağı, yara ve yanık izlerinin tedavisinde, acının azaltılmasında bir hayli önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca kesikler, ezikler, çarpmalar ve darbeler neticesinde oluşan yara ve morlukların tedavisi için de fayda sağlamaktadır. Güneş yanıklarına da etki eden kantaron yağı, hemde güneş kremi yerine de kullanılabilmekte ve güneşin zararlı etkilerine karşı kusursuz bir koruma sağlamaktadır.

2. Mikrop Öldürücü
Kantaron yağı antiseptik özelliği sayesinde tam bir mikrop öldürücü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca bakterilerin yarayı etkileyerek oluşturmuş olduğu iltihaplanmanın da önüne geçmektedir.

3. Vücut Direncine Yararları
Vücut için bir çok yararı bulunan kantaron yağı, vücudu kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, ishali keser, kan şekerini düşürür ve vücutta herhangi bir sebepten dolayı oluşan şişlik ve morlukları alır.

 

4. Mide Rahatsızlıkları
Kantaron yağı, ara sıra herkezin yaşayabileceği mide ağrıları ve yanmalarına da bir hayli fayda sağlamaktadır. Özellikle de mide ağrılarına kısa bir süre içinde etki ederek ağrının çabuk dinmesini sağlamaktadır. Kantaron yağı, alternatif tıpta da mide ülserinin tedavisi için kullanılıyor.

5. Cilt Sorunları
Cilt problemlerinde de bir hayli olumlu etkiler sağlamakta olan Kantaron yağı, cilt bakım yağı olarak da kullanılıyor. Düzenli olarak cilde uygulanması halinde pürüzsüz, ışıl ışıl ve canlı bir cilt oluşmasına yardımcı olur, deforme olmuş ve solmuş cildi onarır. Bebeklerin pişiklerinde de bir hayli etkili olan kantaron yağı, pişiğin kısa bir süre içinde geçmesini sağlarken düzenli ilaçlanma bebeklerin alt temizliğinde kullanılması ile de tekrar pişik olmasını önlemektedir.

6. Ağrı Kesici
Ağrı kesici özelliği de bulunan kantaron yağı, özellikle de bebeklerin ve çocukların karın ağrısı durumlarında karna sürülüp masaj yapılması sonucunda etki gösterecek ve ağrının geçmesini sağlayacaktır. Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmal ağrılarda da masaj yolu ile kullanılması büyük oranda ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca masaj yolu ile ağrılara etki sağlaması amaçlandığında kekik ve ardıç yağı ile karıştırılarak kullanılması etkisini arttıracaktır.

7. Kanamalar
Trafik kazalarından dolayı meydana gelebilecek iç kanamalarda ve iç yaralanmalarda da fayda sağlamakta olan kantaron yağı, kaza sonrasında düzenli ilaçlanma içilmesi ile iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa bir süre içinde durdurmaktadır. Varis hastalığından şikayetçi olan hastalarda da fayda sağlamakta olan kantaron yağı, iç ve dış varislerin iyileşmesine yardımcıdır.

Yararları saymakla bitmeyecek olan kantaron yağını kullanırken abartmamak gerektiğiniz unutmamak gerekmektedir.

Kantaron Yağının Her Derde Deva 7 Faydası 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.