Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Burun Kılları Korona Virüs Enfekte Olma Riskini Azaltıyor !

Burun Kılları Korona Virüs Enfekte Olma Riskini Azaltıyor !

Pek çok insan burun kıllarından rahatsızlık duyar ve burun kıllarını keserler. Belki estetik görünümü sağlamak açısından rahatlık hissederler ancak Dicle Üniversitesi’nde görevli olan, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Anabilim Dalı Öğretim üyesi hem de Korona virüs Yoğun Bakım Koordinatörlüğü yapan Prof. Dr. Recep Tekin, herkesi bu konu da uyarıyor ve burun kıllarının korona virüs enfekte olma riskini azalttığını belirtiyor. Taktığımız maskenin koruyucu olabilmesi için sakal ve bıyıkların kısa olması gerektiğini vurguluyor.

Korona virüsün görüldüğü andan itibaren nasıl korunulması gerektiğiyle ilgili bir çok araştırma yapılıyor ve yapılmaya da devam ediliyor. Tüm dünya bu virüsle mücadele içinde ve korona virüsten insanları korumak için dikkat edilmesi gerekli olan bir çok şey söyleniyor ve her geçen günde yenileri ekleniyor bu listeye. Bu listede kişisel bakımın önemi de vurgulanmaktadır.

Bu konuya ilişkin Prof. Dr. Recep Tekin, burundan korona virüsün boğazlarımız ulaşıp virüsün ilerlemesine burun kıllarının engel olduğunu vurguluyor. Bu nedenle burun kıllarının kesilmemesinin önemli olduğunu, bu zor süreçlerde etkili bir önlem olduğunu vurguluyor.

Yukarda belirttiğimiz gibi yalnızca burun kılları değil sakal ve bıyık bakımı da önemlidir. Sakal ve bıyığı olanlar için Prof. Dr. Recep Tekin önemli açıklama yaptı. Maskenin amacını gerçekleştirebilmesi için sakalların kesilmesi gerektiğini belirtmiştir. Maske amacını gerçekleştiremediğinde virüse yakalanma riskinin artmakta olduğunu söylüyor. Virüse rağmen sakal ve bıyık bırakmak isteyenler içinde yüzlerini daimi olarak sabunlu suyla yıkamaları gerektiğini belirtiyor. Genel olarak herkezin uyması gerekli olan bir kural olmasının yanında sakal ve bıyık bırakanların da maskelerini sık sık değiştirmeleri gerektiği önerisinde de bulunmuştur.

Kıllarının Kesilmesi Burunun Süzgeç Görevinin Yok Edilmesi Demektir !

Prof. Dr. Recep Tekin, ”Savunma mekanizmaları arasında en önemlisi nefes almış olduğumuz zaman süzgeç görevi gören burun kıllarını gösterebiliriz. Burun kılları dışarıdan gelen tozlar, virüsler ve bakterilere karşı süzgeç görevi görür. Kıllar tarafından tutulan korona virüsün boğa yolu ile ilerlemesini engelleyerek ciddi rahatsızlıkların görülmesine engel olmaktadır.”

İlgilini çekebilir Muzun yararları nelerdir? Muz kabuğunun bilinmeyenleri
”Sakal ve bıyığın olması da burda virüsün tutunmasına neden olur. Sakal ve bıyık bırakılmak isteniyorsa da sık sık sabunlu suyla yıkanmalı ve maskeler devamlı değiştirilmelidir.” sözlerini ekledi.

Sağlıkla kalın..

Bir şunu diyen bir yazı 'Covid-19'da Burun Kılı' Detayı! BUNU YAPARSANIZ VİRÜS Kapma RİSKİ ARTIYOR! EVDE KAL YUKARI KAYDIRIN' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.