Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanız İçin 5 Geçerli Neden

12.05.2021
1.959
Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanız İçin 5 Geçerli Neden

Elma sirkesi bildiğiniz üzere farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Ancak elma sirkesinin kullanım alanlarını bütünüyle bilmiyor olabilirsiniz. Elma sirkesini, pahalı kozmetik ürünler yerine kullanmak da mümkün.

 

1- YAŞLILIK LEKELERİNİ ÖNLER/AZALTIR
Yaşlılık lekelerinin çıkmasını önlemek ya da azalmasını istiyorsanız suratınızı her sabah elma sirkesi ve su karışımıyla yıkayın. Dr. Doug Willen’ın da desteklediği öneriyi uygulayanlar başarılı sonuçlar aldıklarını ifade ediyorlar. Elma sirkesinin içinde yer alan alfa hidroksi asitleri suratınızın derinliklerine nüfuz ederek, cildinizin altındaki daha sağlıklı tabakayı öne çıkartır ve lekeleri önler/azaltır. Alfa hidroksi asitleri pahalı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Ancak kozmetiğe fazla para verme taraftarı değilseniz elma sirkesi kullanabilirsiniz.

2- SİVİLCE VE LEKELERİ YOK EDER
Elma sirkesi yapımı esnasında açığa malik asit çıkar. Bu sebeple elma sirkesi sivilceler ve surattaki inatçı lekelere çok etkilidir. Yapışan incelemelerde malik asidin bakterileri ve virüsleri öldürdüğü kanıtlandı. Elma sirkesi, sivilce oluşumunun en büyük sebebi olan iltihaplanma ve mikroplarla daha önce savaşarak sivilce çıkmasını engeller.

 

Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanız İçin 5 Geçerli Neden 1

3- YAĞLI CİLTTEN KURTULUN
New York’taki ünlü dermatolog Dr. Karen Hammerman, elma sirkesi ve su karışımıyla suratınızı haftada 3-4 kez yıkarsanız, yağlı ciltlerden kurtulacağınızı ve cildiniz aynı zaman kurumayacağını da ifade ediyor. Elma sirkesi, cildinizin yağlanmasının asıl sebebi olan sebum isimli salgının dengelenmesini sağlıyor. Bu sebeple suratınızı önerildiği gibi yıkayın.

4- KIRIŞIKLIKLARI ÖNLER
The Huffington Post yazarı Jodi Friedman, elma sirkesinin kırışıkları önlediğini ifade ediyor. Elma sirkesi ve suyu karıştırın. Suratınızı bu karışımla yıkayın. Uzun vadede kırışıklıklarınız olmadığını göreceksiniz. Bazıları ise suratı yıkamak yerine elma sirkesi içmenin de işe yaradığını söylüyor. Bunu da deneyebilirsiniz. Ancak tadı açısından elma sirkesini su ile karıştırıp içmeyi unutmayın.

5- TOKSİNLERDEN KURTULUN
Yapılan incelemelerde suratınızı elma sirkesi ve su karışımı ile yıkadığınızda, suratınızdaki toksinlerin arındırıldığı ve suratınızın parladığı açıklandı. Üstelik cildinizi pırıl pırıl yapmasının yanında elma sirkesinin sağlığınıza da pek çok faydası var. Elma sirkesi asla tek başına suratınıza sürmemelisiniz.

Her zaman su ile karıştırarak kullanmalısınız. Bunu ise deneme yanılma yöntemi ile öğrenebilirsiniz. Zamanla elma sirkesine ne kadar su ekleyip suratınıza uygulayacağınız konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Suratınıza uygulamadan önce elinizle karışımı test etmeniz gerekmektedir. Bazılarının elma sirkesine karşı hassasiyeti olabiliyor.

Yüzünüzü Elma Sirkesiyle Yıkamanız İçin 5 Sebep #cilt #ciltbakımı #kadın  #güzellik #sirke #elma #faydalı #bilgi | Skin care, Wash your face, Facial  cleansers

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.