Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer..?

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer..?

Tırnak mantarı, el ve/ya da ayak tırnaklarında ortaya çıkabilen bir harici enfeksiyondur. Mantarlar oluşmak için bulaşmak mecburiyetinde değildirler. Yani, bir başka mantarlı kişiyle temasınız olmasa da mantar oluşumu mümkün olabilir ya da mantarlı kişilerle devamlı temas halinde olsanız da mantar sorunu yaşamayabilirsiniz.

 

Mantar tedavisi çoğu zaman mantar ilaçları yardımı ile yapılır. Tırnak mantarı ilaçları isemantar kremi formatında ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki mantar tedavisi bir hayli zor ve çoğu vakada başarısızdır. Özellikle tırnak hastalıkları tedavi edilse bile şekil bozukluğunun düzeltilmesi bir hayli zordur.

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer..? 1

TIRNAK MANTARI NEDEN OLUR?
Tırnak mantarı mikropların, yuvalanıp, sporlanması ile ortaya çıkar. Tırnaklar, mantarların yaşaması için bir hayli elverişli bir ortam sunarlar ve yapıları da mantar oluşumunu teşvik eder.

 

Özellikle ayak parmaklarında ve çoğu zaman da baş parmakta ortaya çıkarlar. Başlıca sebepleri:

Uzun süre ayakkabı giymek,

Hava almayan ve kötü malzemelerden üretilmiş ayakkabıları kullanmak,

Ayak temizliğine önem vermemek

 

Şeklinde bilinmektedir.

El tırnaklarında oluşan mantarlar ise daha az görülür. Çok fazla suyla haşır neşir olan kişilerde. Ellerini tutmayanlarda ortaya çıkar. Sanıldığı gibi sürekli el yıkamak mantara iyi gelmez. Mantar nemli ortamları heleki bazı tip deterjanları çok sever.

Diyabet hastalarında ve dolaşım sistemi bozukluğu olanlarda daha sık görülmektedir.

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ
Tırnak mantarı tedavisi, bakteriyel tedavi ve estetik tedavi dahil olmak üzere 2 safhada seyreder. Öncelikle mantarın bütünüyle silinmesi gereklidir. Bunun için sorunun mantar olduğunun kesin olarak tespiti gereklidir. Gerekli testler yapılmalıdır. Zira tırnak mantarı şekil bozuklukları bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ile aynı sonuçları gösterir ve karıştırılabilir.

 

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer..? 3

TIRNAK MANTARINA NE İYİ GELİR
Tırnak mantarı çok ilerlemiş, tırnağı tamamen sarmış ve ciddi şekil bozukluklarına yol açmışsa estetik tedavisi cerrahi yöntem dışında mümkün olmayabilir. Ancak henüz başlamış tırnak mantarı için, tırnak mantarı ilaçları, mantar kremi ve bazı kozmetik yöntemler kullanarak yapılacak mantar tedavisi, kalıcı hasarın önüne geçer ve mantarın ilerlemesini engeller.

Şekil bozukluklarının giderilmesi için ise, çeşitli kitler ve özel törpü makinaları kullanılıyor. Mantar tedavi edildiğinde yerine gelen tırnağın daha sağlıklı olacağı tezinden hareketle, gelen tırnağa bakım yapılmalı ve şekil bozukluğu engellenmelidir.

TIRNAK MANTARI İLACI
Tırnak mantarları için haricen kullanılacak olan, topikal antifungal merhemler ve pomadlar kullanılır. Mantarın tipine ve şiddetine göre kullanılacak ilaca hekimin karar vermesi daha yerinde olacaktır. Kişisel olarak eczaneden tedarik edeceğiniz ilaçlar etkisiz olabilir. Ayrıca mantar ilaçları ağır ilaçlardır. Özellikle ağızdan alınan mantar ilaçları asla hekim denetimi olmadan kullanılmamalıdır.

Ayrıca hem şekil bozukluklarına hem de mantara karşı mücadele eden, kitler de eczanelerde reçetesi olarak satılmaktadır.

TIRNAK MANTARINA BİTKİSEL ÇÖZÜM
Tırnak hastalıkları söylediğimiz gibi tedavisi çok zor olan ve çoğunlukla da mümkün olmayan sorunlardır. Bu sebeple tıbbi yöntemler şu anda eksiksiz olarak başarılıdır demek doğru değildir. Elbette belli bir başarı oranı vardır, ama tıp camiası dahi tırnak mantarı ile alakalı yeteri kadar tedavi yöntemi olmadığını kabul etmektedir.

Ancak bu hastalıkla ilgili çok çeşitli bitkisel alternatif tedavi metotları vardır. Bunlardan bazıları,

Zeytinyağı ve çayağacı yağını karıştırıp, gün aşırı tırnaklarınıza sürün

Hasta tırnağı bir limona batırın ve yarım saat kadar bekleyin

Bir leğen suya bir çay bardağı elma sirkesi koyun ve tırnaklarınızı bu suda bekletin

Zeytinyağı ve kekik yağını eşit ölçekte karıştırın ve tırnağa uygulayın

Bir fincan kastır yağına çeyrek limon ekleyin, hergün tırnaklarınıza uygulayın

Haşlanmış kekik suyuna hergün düzenli ilaçlanma tırnaklarınızı batırın.

Sarımsağın suyuna tırnaklarınızı batırabilirsiniz

Karbonat iyi bir antiseptiktir. Macun kıvamında karbonatı hasta tırnağa gündelik olarak uygulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.