Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

emekli olabilir

12.05.2021
3.597
emekli olabilir

 

Ülkemizde bayanın iş hayatına katılımı destekleniyor. İşte 25 yıl evli kalmış k-adınların emeklilik koşulu.
Ev hanımlarına emeklilik yolu açılıyor.

Ülkemizde k-adının iş hayatına katılımı destekleniyor. Birçok pozitif ayrımcılık sağlanırken. Kariyer yapmak isteyenlerin aile hayatına da zaman ayırabilmesi için de ek çalışmalar var. Çocukların anne ba-ğından kopmaması için doğumdan sonra yarım zamanlı çalışma ayrıca doğum izni sırasında maaşın ödenmesi gibi uygulamalar vardır.

emekli olabilir 1
Annelere emzirme ödeneği bile verilmekte. Çalışan k-adınlar kadar kendisini ailesine adayıp çalışmayanlar da var. Ya da ev işleri ile ailesine destek veren binlerce kişi var. Hiç sigorta girişi olmayan kadınlara borçlanma ile emeklilik yolu açılıyor. Bu konudaki çalışma komisyona gönderilmiştir. Değerlendirilip çözüme ulaşması bekleniyor. Peki hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımlarına emeklilik koşulları neler? İşte merak edilen soruların cevapları…

EV HANIMLARINA BORÇLANMA ŞANSI
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman. Ev hanımları için TBMM´ye sunulmakta olan teklifin yasalaşması halinde. Ev hanımlarının “çalışmasa dahi borçlanarak emekli” olabileceğini belirtti. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Duman. “Ülkemiz genelinde milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamıyor” diye anımsatmıştır. Ayrıca 2008 senesinden sonra çalışmaya başlayan k-adınlar için ise. Emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7.200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekmektedir. Çalışma hayatına katılmayan ya da emekli olacak süre kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi çok önemli bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar.

emekli olabilir 3
YASAYA ONAY BEKLENİYOR
06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre: En az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabileceklerdir.

YURT DIŞINDA YAŞAYANIN HAKKI VARDIR
Eğer yasa teklifi 2020 senesinde yasalaşırsa 1995 yılı ve bundan öncen bu yana evli kalan hemde 1970 yılı ve bundan önce doğan ev hanımlarının borçlanarak hemen emekli olabileceğine dikkati çeken Duman, yasalarımıza göre yurtdışında gurbetçi olarak ikamet eden Türk vatandaşı her bayanın borçlanma yapmasına imkan varken, ülkemizde yaşamakta olan k-adınların da bu düzenlemeyi uzun süredir beklediğini belirtti ve şu bilgileri vermiştir.

Günümüz şartlarında k-adınların hizmet olarak borçlanabilecekleri iki ayrı yöntem bulunur. İlki analık borçlanması olarak en fazla 2.160 gündür. Diğeri ise yurtdışında çalışılan veya ikamet edilen sürelerdir.

emekli olabilir 5


SGK BORÇLANMA ÜCRETLERİ ARTTI
Yılbaşından itibaren minimum ücrete gelen zamla birlikte bu borçlanmaların tutarları da değişmiştir. 2020 yılı itibarıyla yurtdışı borçlanmasının günlük minimum tutarı 44.14 lira. Diğerlerinde ise 31.39 liradır.

7200 GÜN BORÇLANILIRSA

Yasanın kabul edilmesi halinde ev hanımlığı borçlanması yurtdışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışması olmayan ev hanımlarında 7.200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilirse de 226 bin lira ödenmesi gerekecek. Farklı bir yöntemle ev hanımlığı borçlanması için daha makul bir tutar belirlenirse faydalanabilecek kişi sayısı çok daha fazla olacaktır.

emekli olabilir 7


EV HANIMLARINA EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?
İsteğe bağlı sigortadan ev hanımlarının faydalanabilmesi için bazı koşulları yerine getiriyor olması gerekir. Bu şartlar; Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmamak. Malullük ve yaşlılık aylığı almamak,18 yaşından büyük olmak. Herhangi bir gelire sahip olmamaktır.
En son maddeyi açmak gerekirse. Bir emlakünüz var ve bu emlak üzerinden kira alıyorsanız isteğe bağlı sigortalı olamıyorsunuz. Kısacası gelir vergisine tabi olmamanız koşulu aranıyor. Fakat evinizde el işi ayrıca dikim vb. Işler ile uğraşıp para kazanıyorsanız. Bu sigorta türünden faydalanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

emekli olabilir 9
İSTEĞE BA-ĞLI SİGORTA İLE EMEKLİLİK
Ev hanımlarının isteğe ba-ğlı sigorta ile emekli olabilmeleri için aşağıda belirtilen koşulları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Bu sigorta türünden yararlanmanın koşullarından birincisi gün sayısını doldurmuş olmaktır. Sigortaya müracaatlan tarihten itibaren 25 sene boyunca prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu süre toplu ödeme yöntemiyle kısaltılamıyor. Diğer bir şart ise 25 senelik prim ödemesi doldurulmuş olsa dahi ne yazık ki 58 yaşına kadar beklemek gerekmektedir.

emekli olabilir 11
Ev hanımlarına birtakım kolaylıklar da bu sigorta türünde mevcuttur. Yaşa ba-ğlı olarak 25 yıl yani 9000 gün prim ödemek yerine. 5400 gün yani 15 yıl prim ödeyerek 61 yaşında da emekli olunabilir. Ayrıca kişiye bu iki seçenekten hangisi uygun geliyor ise onu seçebiliyor. Ayrıca, sigorta başlangıcı yaptıktan sonra çalışmak için engel bulunmamaktadır. Yalnızca müracaat yapılan esnada çalışmıyor olma koşulu geçerlidir. Eğer, emekli olmadan önce son 3,5 yıl sigortalı şekilde çalışılırsa. Ödenmesi gerekli olan prim gün sayısı 7200 güne yani 20 yıla düşmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.