Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

BAYRAMDA 2 GÜN YASAK YOK

12.05.2021
6.337
BAYRAMDA 2 GÜN YASAK YOK

İÇİŞLERİ Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile Arife ve Ramazan Bayramı’nın birinci günü sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

 

BAYRAMDA 2 GÜN YASAK YOK 1

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede, şehit ailelerinin arife günü ve bayramın ilk günü “tam kapanma” kısıtlamalarından muaf tutulacağını açıkladı. “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” konulu genelgede, şehit ailelerinin, dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin özel vakitler olduğu belirtildi. Genelgede şunlar kaydedildi:

 

BAYRAMDA 2 GÜN YASAK YOK 3

– Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı isteklerine, salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamaktır.

– Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı’nın ilk gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

– Bayram bundan önce valilik/kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmalarıyla temizlik işleri tamamlanacak.

 

BAYRAMDA 2 GÜN YASAK YOK 5

– Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve olanakları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

– Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe emniyet müdürlükleri ya da jandarma komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile daha önce irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

– Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

BAYRAMDA 2 GÜN YASAK YOK 1

– Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.