Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yaşlandıkça Yavaşlayan Metabolizmayı Hızlandırmanın 7 Yolu

11.05.2021
1.350
Yaşlandıkça Yavaşlayan Metabolizmayı Hızlandırmanın 7 Yolu

Merhaba sevgili okurlarım. Yaşlılık kaçınılmaz bir hayat evresidir. Yaşlandıkça yavaşlayan hareketlerle beraber metabolizmamız da yavaşlamaktadır. Bunun neticesinde eskisi gibi gıda tüketemeyiz ve beslenmemiz ciddi oranda düşer ve kas erime, kemik erimesi, aşırı zayıflama, güçsüzlük, enerjisizlik, halsizlik, hormonal dengesizlik, damar tıkanıklıkları, kalp problemleri gibi pek çok olumsuz etkileri gözükmektedir. Yaşlandıkça daha yavaş bir metabolizma kaçınılmazdır fakat bunu en hızlı hale getirmek için 7 basit yolu sizlerle paylaşacağız.

1: Yemeklerinizi Değiştirin
Diyet değişikliğinin en temel amacı işlenmiş gıdalardan uzak durmaktadır.İ şlenmiş gıdalar sindirimi uzun, rahatsızlık verici, besin değeri düşük, lifsiz olması gibi pek çok olumsuz etkileri mevcuttur. İşlenmiş gıdalar yerine meyve, baklagiller, tohumlar, fıstıklar ve tam tahıllar gibi daha gerçek yiyecek yemeye odaklanın. Sindirim sistemi bu gıdaları derhal tanır ve bunları vücudunuz için gerekli besin maddelerine dönüştürmek için daha az çaba harcar. Böylece, hergün temiz ve daha sağlıklı beslenmek için bilinçli bir seçim yaparak, sindirim sisteminiz üstündeki yükü azaltmış olursunuz ve bu süreçte metabolizma büyük oranda gelişir. Aynı zamanda bu gıdalardaki vitamin, mineral, antioksidan maddeler sağlığınızı ve metabolizmanızı önemli derecede olumlu etkilere katkı sağlayacaktır.

2: Yemeklerde Protein ve Lifi İlk Olarak Bolca Tüketin
Lifler sindirim sistemini rahatlatan ve parçalanmayan bir üründür. Proteinler ise vücudumuzda daha geç parçalanır. İkisinin beraber tüketilmesi metabolizmamızın hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Yaşlılık zamanlarda proteini kırmızı et yerine, kabak ya da kenevir tohumları, mercimek, yulaf, badem, fasulye, ıspen temelk ve brokoli hem protein hem de lif açısından zengin gıdalar ile sağlamanız daha yerinde olacaktır.

3: Daha Fazla Su İçin
Su yalnızca susuz kalmanıza engel olmaz, hemde vücudunuzu yavaşlamasına engel olur. Vücudunuzun hergün iyi çalışması için belli miktarda su şarttır. Vücudunuza gerekli miktarı vermezseniz, tıpkı iyi yemediğinizde ya da belirli bir günde yemek atladığınız gibi,sorunlar çıkaracaktır. Sabahları ilk önce en az bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin ve hergün 8 bardak su içmeye çalışın. Unutmayın, eğer daha aktif olacaksanız, biraz daha içmeniz gerekecek. Kahve içecekseniz kafeinsiz olmasına dikkat edin. Ek olarak bitki çaylarının tüketimini de arttırabilirsiniz.

4: Düzenli Beslenme
Öğün atlamak sizi daha az kalori harcamanızı sağlayacağını düşünebilirsiniz. Yemek yemediğiniz zaman vücut ne zaman yemek alması gerektiğini bilmediği için kendisini yavaşlatacak ve vücuttaki enerjinin yetmesi için metabolizmayı en düşük seviyeye getirmeye çalışacaktır.

Bu yüzden düzenli ve az yemekle beslenmeniz doğru olacaktır. Hayatınızda beslenme planını yapın ve aynı saatlerde yemeye dikkat edin. Bu düzeni oturttuğunuzda daima aynı saatlerde vücut açlık sinyalleri gönderecek ve yemek için her şey hazır hale gelip metabolizma problemsiz devam edecektir.

5: Egzersiz Yapın
Egzersiz yapmak hangi yaşta olursanız olun metabolizmanızı hızlandırmaya yardım edecektir. Günün belli saatlerinde hafif şekilde kendisinizi fazla yormadan egzersiz yapabilirsiniz. Burada dikkat etmek gerekli olan önemli konuya değinmeden geçmeyelim. Egzersiz yaparken belli süre sonra vücut buna alışır ve rutin duruma gelir. Bu yüzden belli aralıklarla bu egzersizleri değiştirin ya da arttırın. Bu şekilde gelişim devam edecektir. En basit egzersiz olarak yürüyüş yapabilirsiniz. Mümkün bir hayli hareket edin. Ek olarak sabah uyandığınız gibi hemen 1 bardak su için ve 5 dakikalık ufak bir egzersiz gün boyu dinç olmanıza yardım edecektir.

6: İyi Uyku
Uyku hayatımızda son derece önemlidir. Özellikle yaşlılıkta yeterli uykuya almamız gerekiyor. Uyku esnasında gözler kapanır, kan şekeri düzenlenir, metabolizma kontrol altında tutulur. Hormonlar salgılanır ve hormon dengesi kurulur. Ancak uykunuza almaz iseniz gün boyu uyuşuk olma, yorgunluk, iştahsızlık, enerjisizlik ve metabolizmanız da yavaşlama olacaktır.

7: Tiroidinizi Kontrol Ettirin
Metabolik ve kilogram faaliyetlerinde en önemli hormonlardan biri tiroit hormonudur. Sağlık beslenme ve düzgün bir hayat tarzına devam ediyor fakat yine kötü hissediyorsanız hormonlarda bir problem olabilir. Tiroidinizin işlevleri temel metabolik hızınızı yakından etkiler, bu şekilde hücresel sağlığı koruyabilirsiniz. Yavaş bir metabolizma genelde yetersiz bir tiroidin sonucudur ve derhal ele alınması gerekir, bu sebeple ara sıra kontrol edilmesi en iyisidir. Belli aralıklarla doktora danışmanızı öneriyoruz.

Bir bir veya daha fazla kişi ve şunu diyen bir yazı 'Yaşlanan Metabolizmayı Hızlandırma Detaylar Hikayemizde SağlikHaberieri. Metabolizmanızı Hızlandıracak 6 Etkili Yöntem!' görseli olabilir
Sağlık olmak asla zayıf olmak değildir. En dinç şekilde yeterli enerjiyle sağlıklı olacak ve yaşamdan keyif alabileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.