Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Narın ve beyaz zarının faydaları nelerdir?

11.05.2021
690
Narın ve beyaz zarının faydaları nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin, bir o kadar da lezzetli meyve nar en sevilen meyveler arasında yer almakta. Faydalı içeriği ile sık tüketilen bu meyve direk şekilde ya da suyunu çıkarıp da tüketilmektedir. Yalnızca içerisindeki taneler değil taneler arasındaki beyaz zarında ciddi anlamda yararları vardır. Şimdi narın besin değeri, yararları ve beyaz zarının yararlarına göz atalım

Narın Besin Değeri
100 gram narda ortalama olarak;

2 gram yağ
15 gram şeker ortalama 5 adet küp şeker
5 – 10 gram lif içerir.
Vitamin mineral ve su içermektedir.
Vitamin ve mineral olarak da C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve B6 vitamini içermektedir.

Narın Yararları Nelerdir?
Yüksek antioksidan içeriği kanseri ve tümörü önler
Cildi yaşlanmasını önler
Vücuttan parazitleri uzaklaştırır
Cildi gençleştirir
Yapısındaki potasyum ve magnezyum ile kan dolaşımını ve tansiyonu dengeler
Enerji verir.
Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.
Kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.
Nar tohumları da aynı şekilde yararlı etkilere sahiptir. Tohumda yer alan kıymetli fenolik bileşikler kanseri engellemede çok ciddi rol oynamaktadır.

Narın Beyaz Zarının Yararları Nelerdir? Neden Narı Beyaz Zarı ile Tüketmemiz Gerekmektedir?
Genel olarak bakıldığı zaman narın içinde yer alan beyaz zar lezzeti az da olsa düşürücü etkisi vardır ve acımsı bir tat vardır. İşte bu zara yararlı özelliğe veren de bu acılıktır. Nar kabuğunda yer alan ellagik asit adı verilen bu madde çok ciddi bir antioksidan etkiye sahiptir. Yapılan bilimsel incelemelerde bu maddenin kanser ve tümör hücrelerini engellediği kanıtlanmıştır. Hatta kemoterapi alan kişilerde bile olumsuz etkileri ciddi oranda düştüğü ispatlanmıştır.

Antioksidan maddeleri ortak özelliği vücutta kansere neden olan serbest radikalleri uzaklaştırmasıdır. Yani kanser hücreleri ile savaşan maddeler antioksidanlar, fenolik maddeler, flavonoidlerdir. Bu maddelerin ortak özelliği tadının biraz acımsı olmasıdır. Bir düşünecek olursak sarımsak, roka, soğan, biber ve bu gibi pek çok gıdanın neden acı olduğunu ve ne kadar yararlı olduğunu anlamış olacaksınız. Kanser hastalarına verilen antioksidan maddesi bu gıdalardan üretilmektedir.

Sonuç olarak narı illa yalnızca kırmızı taneleri değil beyaz zarını da tüketmeye çalışın. Tadı biraz acımsı olsa da meyve ile beraber tüketildiğinde farkına bile varmayacaksınız. Yararlarına nazaran bunu yapmaya değer olduğunu anlamış olduğunuzu umuyor, daha sağlıklı günler diliyorum.

Bir meyve ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde NAR KABUKLARINI ASLA ATMAYIN' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.