Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hayatta kalma şansı yüzde 50… Hindistan’da coronayla birlikte patlama yaptı

Hayatta kalma şansı yüzde 50… Hindistan’da coronayla birlikte patlama yaptı

Salgının en hızlı biçimde ilerlediği Hindistan’da corona virüsüyle beraber ‘kara mantar’ olarak da bilinen mukormikoz vakaları da arttı. Uzmanlar, gözün alınmasına kadar giden ölümcül enfeksiyonun, özellikle diyabet hastalarında corona virüsü tedavisinde kullanılacak olan steroid ilaçlarla tetiklendiğini düşünüyor.

Hayatta kalma şansı yüzde 50… Hindistan’da coronayla birlikte patlama yaptı: Kara mantar
Hayatta kalma şansı % 50… Hindistan’da coronayla beraber patlama yaptı: Kara mantar
Corona virüsü dünya çapında hızla can alırken, salgının son haftalarda en ağır vurduğu ülkelerin başında Hindistan geliyor. Yeni vaka sayıları günlerdir 300 binin altına düşmeyen, sağlık sistemi çöken ve tıbbi ekipman krizi yaşanan ülkede hastalar arasında diğer bir tehlike daha baş gösterdi.

Corona virüsüyle beraber artış gösteren hastalık, ‘kara mantar’ olarak da bilinen mukormikoz. Mumbai’de üç hastanede görev yapan göz cerrahı Dr. Akshay Nair, son bir ayda 40 kara mantar vakasıyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Dr. Nair bu rakamın çok yüksek olduğunu, son 2 senede sadece 10 vaka gördüğünü aktardı.

11 HASTANIN GÖZÜ ALINDI

Business Insider’ın haberine göre, hastalık Yeni tip corona virüs’u atlatan kişilerde ortalama iki hafta sonra ortaya çıkıyor. Söz konusu kişilerin büyük çoğunluğu diyabeti olan hastalar. Enfeksiyonun vücuda yayılmaması için Dr. Nair’in hastalarından 11’inin gözü alındı. Hastalığın ölüm oranının % 50 olduğu belirtiliyor.

Hayatta kalma şansı yüzde 50… Hindistan’da coronayla birlikte patlama yaptı 2
Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde sağlık sektörü vaka ve ölüm sayılarının artmasıyla beraber duracak noktaya geldi.

STEROİD İLAÇLAR TETİKLİYOR

Dr. Nair, hastalığın tetiklenmesindeki ana faktörlerden birinin, corona virüsü tedavisinde kullanılacak olan steroid ilaçlar olduğuna inandığını söyledi. Steroid ilaçların akciğer hasarını önleyerek durumu ağır hastalarda işe yaradığını belirten Dr. Nair, bağışıklık sistemini baskı altına aldığını ifade etti. Dr. Nair, “Diyabet vücut direncini aşağıya çekiyor, corona virüsü bunu şiddetlendiriyor, Yeni tip corona virüs’la mücadeleye yardım eden steroidler ise ateşe benzin dökmek gibi” dedi.

Hindistan’da diyabet hastalığı oranının çok yüksek ve kontrol altında tutmanın çok zor olduğunu belirten Manchester Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Denning, “Başka ülkelerde de rapor edilen mukormikoz vakaları var. Bunlar arasında Birleşik Krallık, Amerika, Fransa, Avusturya, Brezilya ve Meksika bulunuyor” ifadelerini kullandı.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yayınını yaptığı verilere göre ‘kara mantar’ ya da mukormikozun belirtileri arasında şunlar yer almakta:

– Yüzün bir tarafında şişlik

– Baş ağrısı

– Burun ve sinüslerde tıkanıklık

– Yüksek ateş

– Burunda oluşan kararmalar

– Göğüs ağrısı ve nefes darlığı

‘HİNDİSTAN’DAKİ MUTASYON KÜRESEL TEHDİT’

Öte yandan Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk kez Hindistan’da geçen sene rastlanılan corona virüsünün yeni bir türünün bazı ön çalışmalara göre daha kolay yayıldığını belirterek, bu türün global çapta tehdit oluşturmaya başladığını açıkladı.

B.1.617 olarak isimlendirilen varyant global ölçekte tehdit olarak görülen dördüncü corona virüsü türü olacak. Corona virüsünün global çapta tehdit teşkil eden diğer türleriyse İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya türleriydi.

“Bunu global düzeyde tehdit oluşturan bir tür olarak sınıflandırıyoruz” diyen DSÖ’nün corona virüsünden sorumlu teknik şefi Maria Van Kerkhove, sözlerine şöyle devam etti: “Daha yüksek bulaşıcılık olduğuna dair mevcut bazı bilgiler bulunuyor.”

Hindistan’daki corona virüsü vakaları ve corona virüsünden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı dün günlük rekor seviyeye yaklaştı.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da dün 366.161 yeni corona virüsü vakası tespit edilirken, 3,754 kişi virüsten dolayı yaşamını yitirdi. Hastane yataklarının, morgların ve krematoryumların kapasite aşımına uğradığı ülkede toplam Yeni tip corona virüs vaka sayısı 22.66 milyona çıkarken, toplam vefat sayısı 246,116 oldu.

DSÖ, B.1.617 adlı yeni türün ilk kez Hindistan’da geçen sene Aralık ayında görüldüğünü açıkladı. Hindistan’daki bu yeni türün şimdiden diğer ülkelere yayılmasından dolayı, bir çok ülke Hindistan ile olan seyahatleri sınırladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.