Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sakatat Yemenin Vücudunuza Sağladığı Faydaları!

10.05.2021
301
Sakatat Yemenin Vücudunuza Sağladığı Faydaları!

Sakatatlar, önemli vitaminler, mineraller, daha sağlıklı yağlar ve vitaminler gibi nerdeyse her besin maddesinin en yoğun kaynağı. Nereden geldiğini düşününce yemek biraz zor olsa da iyi şekilde beslenilen bir hayvandan elde edilip güzel bir şekilde temizlenmiş sakatatları yemek vücudumuza pek çok fayda sağlayabiliyor.

 

Sakatat Yemenin Vücudunuza Sağladığı Faydaları! 1

Not: Tüketim miktarı herkes için önemli olmakla beraber kronik rahatsızlığı olanların ve hamile olanların muhakkak doktor kontrolünde tüketmeleri öneriliyor.
1. Karaciğer etinin tahmin ettiğinizden daha çok yararı var. Karaciğer, yalnızca 116 kaloriye sahip olmasına karşın A vitamini ve B12 vitamini açısından günlük alınması tavsiye edilen değerin iki katından daha fazlasını içeriyor. Ayrıca tavuk karaciğindeki folat ve riboflavin (B2), kişinin hergün ihtiyacı olan ortalama miktarın %100’ünden fazlasını sağlayabiliyor. Tavuk karaciğeri ayrıca yüksek miktarda B6 vitamini, niasin (B3 vitamini), pantotenik asit (B5 vitamini), demir, fosfor, selenyum ve bakır içeriyor.

2. Böbrek, kanser riskini azaltıcı etkiye sahip olabiliyor. İnek böbreğinin içerisinde bir hayli fazla B12 ve B2 vitamini bulunduruyor. Ayrıca çok miktarda bulundurduğu selenyumla beraber bağışıklığı artırarak kansere ve oksidatif strese karşı savaşabiliyor.

 

3. Uykuluk İçerisinde bulundurduğu yüksek C vitaminiyle vücuda bağışıklık kazandırabiliyor. Bağışıklığı artırarak kanser riskini azaltıcı miktarda C vitamini bulunduruyor. Yağ oranı yüksek olan uykuluk dikkatli miktarda yenilmeli.

4. Dil günlük mineral gereksiniminin bir kısmını karşılayabiliyor. Diğer sakatatlardan biraz daha fazla kaloriye sahip olmasına karşın günlük alınması gerekli olan B12 vitamininin 3/4’ünü; niasin, riboflavin ve çinkonun da dörtte birini içeriyor.

5. Beyin omega-3 içeriğiyle sinir sistemini geliştirebiliyor. Beyin yüksek miktarda omega-3 ve bazı vitaminleri içeriyor. Fakat çok yüksek olan kalori değeri sıkıntı yaşatabileceğinden özellikle kalp ve kolesterol hastalarına önerilmiyor.

6. İşkembe içeriğindeki B12 vitaminiyle kalp rahatsızlıkları riskini azaltabiliyor. İçerdiği selenyumla troide karşı koruyup çinko ve fosforla beraber kansere karşı savaşabiliyor. Kalori miktarı yüksek olduğundan tüketim limiti önemli.

Kuzu Dili Ve İnek Dili Yerseniz, Vücudunuza Ne Olduğunu Biliyor Musunuz |  Yerler, Sağlık, Yemek

7. Kemik suyu bağırsak rahatsızlıklarının iyileşmesinde ve büyüme hormonlarının daha sağlıklı çalışmasında etkili olabiliyor. Uzun süre kaynatılıp tüketilen kemik suyunun ayrıca reflüyü tedavi edici etkisi olabiliyor.

8. Taşlık, daha sağlıklı göz ve karaciğere sahip olmanıza yardımcı olabiliyor.
İçerdiği B2 ve B3 vitaminiyle göz, cilt ve karaciğere iyi gelebiliyor. Yüksek kalorili olduğundan yeme limitine dikkat edilmesi gerekmektedir.

9. Dalak içinde bulundurduğu Demir mineraliyle kansızlığa karşı savaşabiliyor.Yanında yiyeceğiniz yeşillikle beraber etkisini artırabilirsiniz.

10. Paça çorbası D vitaminiyle özellikle kış aylarındaki gribal enfeksiyona karşı vücudunuza enerji sağlayabiliyor. Kan yapıcı ve kalp, diyabet gibi hastalıklara karşı da etkili olduğu söyleniyor. Ayrıca kırık kemiklere iyi gelerek kemik oluşumunu hızlandırdığı da biliniyor.

11. Kuzu yüreği B12 vitaminiyle fiziki yorgunluğa iyi gelebiliyor. Fosfor, demir ve çeşitli vitaminler sayesinde kansızlık ve karaciğer hastalıklarına iyi gelebiliyor. Dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.