Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hayat Kurtaran İpuçları! Kalp Krizi Geçiren Kişinin Yapacakları!

10.05.2021
943
Hayat Kurtaran İpuçları! Kalp Krizi Geçiren Kişinin Yapacakları!

Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. Birdenbire göğsünüzde,kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En yakın hastaneye yalnızca on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.

 

NE YAPACAKSINIZ?

Pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor, etrafta yardımcı olacak kimse bulunmuyor.

Kalp atışları düzensizleşen ve kendini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniye kadar zamanı vardır. Bu durumda ne yapmanız gerekir?

 

Hayat Kurtaran İpuçları! Kalp Krizi Geçiren Kişinin Yapacakları! 1

-Paniğe kapılmadan üst üste kuvvetlice öksürmeye başlayın. Arabanızı sağa çekin motoru durdurun dörtlüleri yakın arabanın arkasına geçip sırt üstü yere yatın ayaklarınızı arabanızın bagajına doğru yukarı kaldırın ve öksürmeye başlayın öksürmeden önce her defasında derin bir nefes alın. Öksürükleriniz kuvvetli olsun,derinden gelsin ve uzun sürsün,tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.

Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu yardım gelene dek veya kalp atışlarınız tekrar normale dönene dek devamlı yapın.

Hayat Kurtaran İpuçları! Kalp Krizi Geçiren Kişinin Yapacakları! 3

 

-Sakın arabanızın içinde oturmayın, dışarı çıkın, zira derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.

Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır. Kalbe uygulanmakta olan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır. Bütün bunlar size, bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanır. Ayaklarınız yukarı doğru kaldırılmış olduğundan vücudunuzdaki bütün kan kalbe basınç yapacaktır. Bu pozisyonda yatmak kalbin normal çalışmaya düzenine geçmesine yardımcı olur bu konu da mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin.

Hayat Kurtaran İpuçları! Kalp Krizi Geçiren Kişinin Yapacakları! 5

Bu bilgi sayısız insanın hayatını kurtarabilir. Asla, ’benim başıma gelmez!’ diye düşünmeyin. Hayat tarzımızın epeyce değiştiği şu son senelerde artık her yaşta insan kalp krizi geçiriyor..!!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.