Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

10.05.2021
4.017
Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ?

Pizza, makarna, pasta, kurabiye ve kızarmış tavuk.. Aslında hepsinin ortak bir noktası var. Bunlar yalnızca lezzetli değiller ve hemde glüten içeriyorlar. Günümüzde organik yiyecekler haricinde glüten içermeyen yiyecekler de revaçta. Bazıları glüten hassasiyeti olduğundan bazıları da sağlıklı beslenmek için glüten içermeyen yiyecekleri tercih ediyorlar.

 

Hassasiyeti olanlar glütenli besinler tüketmeleri halinde bir rahatsızlık hissediyorlar. İnsanların sağlığını ve ruh halini bozabiliyor. Ancak glüten hassasiyetini, çölyak hastalığı ile karıştırmamak gerekmektedir. Aralarında ince bir çizgi var.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ? 1
Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi, çölyak hastalığını glüten tüketimi neticesinde ince bağırsağa zarar veren bir sinir hastalığı olarak tanımlıyor. Çölyak hastalığı zaman içerisinde ince bağırsağı deforme edip besinlerin emilmesini engelleyebiliyor. Glüten duyarlılığı ile çölyak hastalığı arasındaki fark. Çölyak hastalığı ve glüten duyarlılığının pek çok ortak belirtisi var. Temel farklılıkları ise çölyak hastalığı genetik bir hastalıkken glüten duyarlılığının genetik olmaması. Çölyak, glüten duyarlılığından çok daha ciddi.

 

NELERDE GLÜTEN VAR?
İnsanlar, karbonhidrat içeren bütün yiyeceklerde glüten olduğuna dair yanlış bir kanıya sahipler. Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin belirttiğine göre glüten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteinmiş. Ayrıca hap, vitamin takviyeleri, dudak merhemi ve hatta mektuplardaki yapıştırıcılarda bile glütene rastlamak mümkünmüş.

İŞTE ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ:

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ? 3
1- İstifrağ ve ishal
Çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmekte. Hatta yetişkinler ve çocuklar farklı belirtiler gösterebilmekte. Yetişkinlerde ve çocuklarda en bilinen belirtileri ise istifrağ ve ishal.

2- Şişkinlik ve karın ağrısı
Çocuklar ve yetişkinlerde görülen bir başka ortak belirti de midede şişkinlik ve şiddetli karın ağrısı. İki yaşının altındaki çocuklarda midenin anormal derecede şiştiği de görülüyor. İshalin tam tersine kabız görülme olasılığı da yüksek.

 

3- Kilo kaybı
Besin emilimi daha sağlıklı şekilde gerçekleşemediğinden çölyak hastaları hızlı kilogram verebiliyorlar. Bebeklerde ve iki yaşının altındaki çocuklarda belirti fiziksel olarak gelişememe ile değişiyor. İki yaşın üzerindeki çocuklarda ise kısa boyluluğa ve ergenliğin gecikmesine neden olabiliyor.

4- Eklem ağrısı, kemik erimesi ve kemik yumuşaması
Çölyak hastalığının yetişkinlerdeki en sık rastlanılan belirtilerinden birisi de eklem ağrısı. Mayo Clinic’ten aktarılanlara göre de yaşı biraz daha fazla olan kişilerde kemik erimesi ve yumuşaması görülebiliyormuş.

5- Deri iltihabı
Çölyak hastalarının hemen hepsinde deri iltihabı görülüyor. Vücudun hemen her yerinde kabartılar oluşuyor ve kaşınma isteği yaratıyor.

Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir? Nasıl tedavisi edilir? | Sağlık  ürünleri, Sağlık, Sağlık ipuçları

TEDAVİSİ
Çölyak hastalığından kurtulmanın ya da belirtilerini azaltmanın tek bir yolu var. Hayatınız boyunca glüten içermeyen yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir. Çölyak hastası olduğunuzu ya da glüten duyarlılığınız olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Unutmayın ki en daha sağlıklı teşhisi onlar koyacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.