Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne için kullanılır?

09.05.2021
745
Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne için kullanılır?

Son zamanlarda televizyonlarda da çok sık görmüş olduğumuz gıda propolis popülerliği artmış durumdadır. Kovanı hastalıklardan koruyan hemde yalıtım malzemesi olarak görev alır. Yapısındaki kıymetli maddeler sağlığa çok yararlı etkileri vardır. Yapısındaki mineral ve vitaminlerle eski senelerden beri tüketilen propolisin yararları ekleyeceğiz. Şimdi uzun senelerden propolisin faydaları bilindiği için kullanılacak olan bu faydaları gıda nedir yararları nelerdir ve ne için kullanılır göz atalım:

Propolis Nedir?
Propolis arıların çiçeklerden, nektarlardan topladığı genel itibari ile kovanın iç temizliği için kullanılacak olan hemde soğuk havalarda korunmak için kovanın içinde bulunan bir maddedir. Kovan içinde arılar için zararlı böceklerin, bakteri ve virüslerin bulunmasını ve çoğalmasını engellemektedir. Eski mısır tarihi itibariyle propolis kullanıldığına dair belirtilere rastlanmıştır.

En önemli etkisi antimikrobiyal özelliği olmasıdır. Aynı zamanda flavonoidler, antioksidan maddeler ve fenoller açısından zengindir. Bu maddeler vücudu hastalıklardan koruyan çok kıymetli besin maddeleridir. İşte propolis bu maddelerin bir çoğunu aynı anda bulundurduğu için çok popüler ve daha sağlıklı bir besin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi propolisin yararlarına göz atalım

Propolisin Faydaları Nelerdir?
Antimikrobiyal etkiye sahiptir. Vücuttan bakteri ve virüslerin atılmasına yardımcı olur. Propolis en kıymetli özelliği de budur. Hastalanınca değil hasta olmadan önce de propolis kullanımı yararlı olacaktır.
Eklemlerde, kemiklerde iltihap oluşumunu engeller.
Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sayede kış hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.
Sindirim sistemini düzenler. Bağırsaktaki zararlı toksinlerin atılmasına destek olmaktadır.
Kanser ve tümör hücrelerinin vücutta oluşmasını ve çoğalmasını engeller.
Cildi güzelleştirir ve yaşlanmayı engellemeye yardımcı olur.
Saçları güçlendirir ve saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.
Yapısındaki mineraller sayesinde kan yapımına da destek olur.
Kas kemik ve kıkırdak yapısını güçlendirmeye etkisi vardır.
İlgilini çekebilir Saracoglu Limonun Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?
Propolis Nasıl Tüketilir?
Propolis ham bir biçimde tüketilmez. Öncelikle kovandan alınırken bazı işlemlerden geçmesi gerekir. Son ürün olarak veyamla biçiminde veya toz olarak tüketilmesi uygundur. Günümüzde aktarlarda, eczanelerde hatta marketlerde bile propolise kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Bir şunu diyen bir yazı 'VİRÜSLERİN, BAKTERİLERİN VÜCUDA GİRİŞİNİ ENGELLER BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.