Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

40 yaş altı dikkat

09.05.2021
5.789
40 yaş altı dikkat

Resmen açıkladılar: 40 yaş altı bu aşıyı tercih etmesin, riski faydasından daha fazla
Korona virüs salgınına karşı bütün dünya ülkeleri aşılama çalışmalarına odaklanırken, hangi aşıların yan etkilerinin daha az olduğu konusunda da araştırmalar devam ediyor.

40 yaş altı dikkat 1

Konuyla ilgili İngiltere’den dikkati çeken bir haber geldi.
AA’da yayınlanan habere göre İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede Oxford-AstraZenaca aşısını yaptıranların 242’sinde pıhtılaşma vakasına rastlandığı, bu vakaların çoğunun aşının ilk dozunun yapılmasının ardından görüldüğü duyuruldu.

FAYDASI R-İSKLERİNDEN DAHA FAZLA

40 yaş altı dikkat 3

Açıklamada, MHRA’nın gençlerde pıhtılaşma oranlarının daha yüksek görüldüğü gerekçesi ile 40 yaşın altındakilere Oxford-AstraZeneca aşısı yerine ülkede kullanımına onay verilen diğer aşıların yapılması tavsiyesinde bulunduğu belirtildi.
Kovid-19 aşılarının, ölüm, ağır hastalık ve bulaşma riskini büyük oranda azalttığına dikkat çekilen açıklamada, Oxford-AstraZeneca aşısının faydasının, ri-skinden daha yoğun olduğu aktarıldı.

30 YAŞ ALTINDAKİLERDE PIHTILAŞMAYA NEDEN OLUYOR

40 yaş altı dikkat 5

MHRA, 8 Aralık 2020- 31 Mart 2021 tarihlerinde 79 kan pıhtılaşması vakasının rapor edildiğini, bu kişilerden 19’unun hayatını kaybettiğini duyurmuştu.
Ülkede, 7 Nisan’da 30 yaş altındakilere kan pıhtılaşmasına yol açtığı gerekçesi ile Oxford-AstraZeneca aşısının yerine Pfizer ya da Moderna’nın aşılarının yapılacağı açıklanmıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.