Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KOAH HASTALIĞINI KÖKTEN KAZIYAN YÖNTEM..

08.05.2021
1.522
KOAH HASTALIĞINI KÖKTEN KAZIYAN YÖNTEM..

KOAH hastalığının tedavisinde kullanılacak olan balon yöntemi hakkında merak edilenler…
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), zayıf hava akışının görüldüğü obstrüktif bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı, öksürme ve balgam üretimidir. Kronik bronşit sahibi insanların çoğu hemde KOAH hastasıdır.

KOAH HASTALIĞINI KÖKTEN KAZIYAN YÖNTEM.. 1

 

KOAH hastalığının tedavisinde kullanılacak olan balon yöntemini Zahide Yetiş’le programında anlatan Prof. Dr. Yalçın Karakoca şunları söyledi: “Yaklaşık 25 senedir akciğer kanserlerinde bronş açma tedavisi üzerine uzmanlığım var. Bronşları tıkanmış bir akciğer kanseri hastasında, bronş açma işi yaparken, bronş içinde köpürme fark ettik. Bu köpürmenin, acaba cihazların temizlenmemiş olma ihtimali ile alakalı olabileceğini düşündük. Cihazları tekrar temizlettik, tekrar kullandık, daha fazla köpürme oldu. Köpüren yerlerden biyopsiyle örnekler aldık. Biyopsilerin incelenmesi neticesinde kronik bronşitin tedavi edilebileceğini keşfettik. 2010 senesinde keşfettik ve ilk hastamız, bir doktor arkadaşımızın teyzesiydi. Kendisine yoğun bakımda, ölmek üzereyken işlem yapmıştık. Şu an çok iyi durumda, altı yıl geçti.

 

Akciğerimizde yüzlerce baca var. Sigara içenlerde de bu bacalar tıkanır. Kiminde yüzde 20, kiminde yüzde 40, yüzde 90, yüzde 99 tıkanır. En son solunum yetmezliği tam tıkanıklıkla ortaya çıkar ve hasta ölür. İlerlemiş KOAH hastaları veya ilerlemek üzere olan KOAH hastalarında veya ağır astımlar da aynı kategoriye girer. Bronş tıkanıklığını bütünüyle mekanik bir teknikle yani açılıp kapanan bir kazıma sistemi ile ortadan kaldırdık. Ve bunu akciğer kanserini tedavi ederken, tesadüfen keşfettik diyebilirim.

 

KOAH HASTALIĞINI KÖKTEN KAZIYAN YÖNTEM.. 3

 

Aldığımız biyopsilerden sonra kronik bronşitin tedavi edilebildiğini gördük. Yaptığımız çalışmaları yurtdışında yayınladık. Ve KOAH’ın geri dönülebilir bir hava yolu tıkanıklığı olduğunu ortaya koymuş olduk. Yöntemin hiçbir riski yok. Hatsanın kendisine ait riski dışında, eğer hasta 90 yaşındaysa ve kendisine ait kardiyak riskleri var ise, tabii ki risk var ama işlemin kendisine ait bir riski yok.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.