Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

08.05.2021
2.690
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

“SÜREKLİ GRİP OLUYORUM”UN SEBEBİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR!
D Vitamini, Kalsiyum ve Fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üstündeki etkileri sebebiyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de faydası vardır. Tiroit özellikleri ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır.

 

 

Vitaminlerin hepsi vücudumuz için son derece önemlidir ve hepsinin farklı görevleri bulunur.

Eğer siz de “devamlı grip oluyorum, bir türlü iyileşemiyorum!” diyenlerdenseniz bu yazımız tam da sizin için.

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR 1

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR.
Çocuklarda raşitizm, kemiklerde gelişim bozukluğu ve dişlerin geç çıkması gibi hastalıkara neden olurken; yetişkinlerde kemik yumuşaması, diş çürümesi, huzursuzluk, uyku bozukluklarına neden olabilir.

Her türlü hastalıkla baş eden vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi ise D Vitaminine en çok ihtiyaç duyan demirbaşımızdır.

Vücudumuzun bakterilerle savaşan askerleri olarak bilinen akyuvarlar yani beyaz kan hücreleri tıpkı çalışmak için benzine ihtiyaç duyan bir araba gibi görevlerini yerine getirmek için D vitaminine ihtiyaç duyarlar. Son senelerde yapılan araştırmalar akyuvarlar için D Vitamininin önemli bir rol oynadığını ispatlar niteliktedir.

 

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR 3

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ..
D Vitamini vücudumuzda bulunan bir vitamin değildir. Besinlerle birlikte vücuda alınan D Vitamini güneş ışığı almadığınız sürece maalesef bir işinize yaramaz. Gün içerisinde 15-20 dakika kadar alacağınız güneş ışığı vücudunuz için gereken günlük D Vitamini ihtiyacını yeteri kadar karşılayacaktır.

Hangi mevsimde olursanız olun güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanacağınız bir güneş koruyucu kremi sürdükten sonra açık alanda 15-20 dakika güneşle buluşmanız sizin için yeterli olacaktır. Tabi bu güneşlenme işlemini kesinlikle bir camın arkasında yapmamalısınız. Yani güneşle aranızda cam olmamalıdır, güneş direk teninize değmelidir çünkü cam güneş ışınlarını kırar ve güneşten arzu ettiğiniz faydası göremezsiniz.

Eğer doktorunuz gerek duyarsa size takviye olarak D Vitamini ilacı verecektir ancak ilaç kullanıyor olsanız bile güneşe muhakkak çıkmalısınız.

D VİTAMİNİ KAYNAĞI BESİNLER:

Peynir, Tereyağı, Yağlı balıklar, Ton balığı, Somon, Uskumru, İstiridye, Balık yağı, Yumurta, Patates..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.