Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kulak Kiri Sağlığınızın Durumunu Söylüyor

Kulak Kiri Sağlığınızın Durumunu Söylüyor

Kulaklarınızı birkaç günde bir temizlemek normal bir hijyenik işlemdir. Bununla beraber, hepimiz kulak kirinin koruyucu bir işleve sahip olduğunu biliyoruz ve kulak kiri hemde sağlığımızın durumunu da gösteriyormuş. Bir kulak temizleyici yardımıyla, kulak kiri rengini kontrol edebilirsiniz. Şimdi Bunun ne anlama geldiğini açıklayacağız. Kulak temizleyici ile kulağınızı temizleyin ve hangi renkte olduğuna bakın.

 

 

1. Gri renkte olan kulak temizleyici:

 

Kulak kiriniz gri renkte ise, endişelenmeniz gerekmez. Muhtemelen yalnızca tozdur. Kulak kirinin bu rengi şehirde yaşayanlar için düzenli olan ver normal bir şeydir, çünkü şehir havası bir hayli kirlidir.

 

 

2. Kan lekeli kulaklar:

 

Kulaklarınızı temizlerken kan izleri fark ederseniz, kulak zarının delinmiş olduğunu gösterebilir. Bu durumda, kulaklarınız enfeksiyonlardan etkilenebilir ve bu da kulak iltihabına ve dolayısı ile işitme kalitesinin kötüleşmesine neden olabilir. Bu durumlar karşılaşırsanız bir doktora görünün.

3. Koyu kahverengi bir renk:

 

 

 

Kulak temizleyicisinin üstündeki kir aşırı koyu renklerdeyse vücudunuz çok stresli bir süre geçtiğini gösterebilir. Bu yüzden birkaç gününüzü sakin ve huzurlu bir ortamda geçirmeye çalışmalısınız.

4. Siyah renkteki kulak temizleyicisi:

 

Eğer yalnızca bir kez gördüyseniz, endişelenecek bir şey yok. Bununla beraber, kulaklarınız kaşınırsa ve kaşıntı güçlüyse, doktora gitmelisiniz, çünkü kulak kirinin siyah rengi mantar enfeksiyonu manasına gelir.

5. Beyaz renkli bir kulak temizleyicisi:

 

Kulak kirinin beyaz rengi, vücudunuzun içinde özellikle demir ve bakırda bulunan vitamin ve mikro elementlerin eksik olduğunu gösterir. Bu sebeple diyetinize fasulye ve yulaf ezmesi eklemeniz önerilir. Bir sere vitamin takviyesi almak da fena olmaz.

6. Hoş olmayan bir kokuya sahip kulak temizleyici:

 

Kulak tıkaçınızdan gelen hoş olmayan bir koku var ise, bu, orta kulağınızdaki bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Koku dışında, ayrıca temizlediğiniz sırada bir ses duyarsınız bir KBB doktoruna gitmenizi öneririz.

7. Sıvı şeklindeki kulak kiri:

 

Kulak kirinizin tutarlılığı yakın zamanda değiştiyse ve sıvı görünümünde ise, iltihaplanma sürecinin başlangıcını gösterebilir. Eğer öyleyse, bir uzmandan randevu almaya değer.

8. Kuru kulak kiri:

 

Kulak temizleyicisindeki kir kuru ise, bu durumu en kolay açıklayacak şey vücudunuzun yağsız olduğu ve yağ eksikliğidir. Bunun dışında, sebebi deri iltihabı ve cildinizi kuru hale getirebilecek diğer cilt hastalıkları olabilir..

Hisler Aynası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.