Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Demirhindi Bitkisi Nedir,Faydaları Nelerdir

07.05.2021
2.007
Demirhindi Bitkisi Nedir,Faydaları Nelerdir

Demirhindi bitkisi, hint hurması adı ile da bilinen,biçimi biraz keçi boynuzuna benzeyen meyveler veren,baklagiller ailesinden olan bir ağaç türüdür.Bu ağacın boyu 25-30 m.Kadar uzayabilen bitkidir.Ayrıca bu bitkinin susuzluğu giderici özelliği bulunur ve bu nedenle Osmanlı zamanında yiyecekler içinde ve tıbbi olarak kullanılmıştır.

Bu bitki sıcak ve yarı kuru iklim bölgelerinde görülmektedir.Demir hindi bitkisi Habeşistan ilk sırada olmak üzere Mısır,Hindistan ve diğer bütün tropikal alanlarda yetişebilmektedir.

Günümüzde de hem mutfakta aynı zamanda sağlık alanında kullanılıyor.Bu meyve baharat olarak da kullanılıyor.Tadı tatlı-ekşi karışımıdır.

Bu ağacın meyvesini çiğ olarak tüketilebilmesin yanında kurutulup baharat haline getirilerek de tüketilebilmektedir.Diğer bir seçenek olarak da meyveleri gelişimini tamamladıktan ,iyice olgunlaştıktan sonra tatlıların içinde de kullanılabilmektedir.Bunun yanında reçel ya da sos yapımında da kullanılır.

Bitkinin meyvesi içeriğinde bolca A vitamini,C vitamini,K vitamini,E vitamini,B3 vitamini,B9 vitamini,B2 vitamini,B vitamini ve B5 vitamini içermektedir.

Ayrıca içeriğinde kalsiyum ,fosfor,demir,magnezyum,sodyum,potasyum gibi mineralleri bolca bulunur.Bunların yanında birazda bakır,çinko ve selenyum içermektedir.

Bu bitki genel itibari ile karın ağrılarında,diyare ve dizanteri,helmint enfeksiyonunda,yaraların iyileşmesi için,sıtma ve ateş için,kabızlık sorunu için,iltihaplanma ve göz hastalıklarının giderilmesi için kullanılmıştır.

Demirhindi Bitkisinin Faydaları Nelerdir
-Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.Lif içermesi sayesinde bağırsakların temizlenmesini destekler.

-Kabızlığın giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

–Safra kesesinin uyarılmasını sağlayarak sindirimin düzgün gerçekleşmesini destekler.

-Kan basıncının ve yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

-İçeriğinde bulundurduğu C vitamini sayesinde kalbin korunmasına yardımcı olur. C vitamini bilindiği üzere kalp hastalıklarının giderilmesinde ve hücresel metabolizmanın sebep olduğu etkilerin azaltılmasını sağlamakta olan bir antioksidandır.

-İçeriğinde fazlaca demir bulundurması nedeniyle anemi ve demir eksikliğinin sebep olduğu rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

-İçerdiği B vitamini sayesinde sinir fonksiyonlarını desteklemektedir.

-Şeker hastalığının tedavisi için anti-diyabetik özellik gösterir.

–Eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olmasının yanında,romatizmal rahatsızlıkların ve gut gibi rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

-Vücutta parazitlerin oluşmasına engel olur ve bağışıklığı desteklemektedir.

-Yaraların hızlı bir biçimde tedavi edilmesine yardımcı olur.

-Tümör büyümesine engel olduğu yapılan bir çok araştırma sayesinde ortaya konulmuştur.

-Astım ve sıtma gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

-İçeriğinde bulundurduğu bir çok mineral ve vitaminler sayesinde metabolizmayı desteklemektedir.

-İçeriğinde bulundurduğu kalsiyum sayesinde kemik ve iskeletlerin gelişimi için bir hayli önemlidir.

-Aynı zamanda kilogram vermeye de yardımcı olmaktadır.

-Eklem ağrılarının giderilmesine de yardımcı olmaktadır.Bunun yanında boğaz ağrısı olan bireyler içinde gargarası bulunur.

-Demirhindi meyvesinin suyu iltihaplı göz hastalığı olan bireyler için ve devamlı kuruyan gözler için tedavi amaçlı kullanılıyor.

-Öte yandan soğuk algınlığı ,nezle gibi rahatsızlıklara karşıda etkilidir.

-Ateş düşürücü özelliği de bulunur.

Unutulmamalıdır ki;
Demirhindi meyvesinin knın inceltilmesi ve kan basıncını düşürücü etkisi bulunur.Bu nedenden ötürü kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler profesyonel bir doktor tarafından onay almadan bu meyveyi tüketmemeleri önerilmektedir.

Aşırı miktarda tüketilmesi durumunda en çok karaciğerde olmak üzere diğer organlara zarar vermektedir.Aşırı miktarda tüketilmesi halinde ölümle sonuçlanan durumlarda vardır.

Fotoğraf açıklaması yok.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.