Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Demir Eksikliğinin ( Kansızlık) Belirtileri Nelerdir?

07.05.2021
1.454
Demir Eksikliğinin ( Kansızlık) Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak en yaygın problemlerden bir tanesi olan demir eksikliği esasında basit ve kolay çözülebilecek sorunlar arasındadır. elbette ki dikkat edilecek sonra bu eksikliğin fazla ilerlememiş olmasıdır.Kötü beslenme ya da yanlış beslenmeden dolayı demir eksikliği ya da halk dilinde kansızlık olarak isimlendirilen bir hastalıktır.

 

Ülkemizde demir eksikliğinin asıl nedeni kötü beslenmek ve yanlış beslenmekten dolayı kaynaklanmaktadır. Kötü beslenme olarak söylenmek istenilen demir içerikli gıdaların az tüketilmesidir. Et ve türevi ürünlerin az tüketimi sonrası demir eksikliği meydana gelebilmektedir.Bu genelde ekonomik problemlerden dolayı meydana gelebilmektedir. 2. Neden ise yanlış beslenmektir. İşte bu konu da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu elimizde olan bir çözümdür.Ülkemizin en yaygın alışkanlıklarından birisi de yemek sonrası hemen çay ya da kahve içmektedir. Bu alışkanlıktan dolayı demir eksikliği sorunu ülkemizde artmaktadır. Çay ve kahve vücudumuzda demir emilimini azaltan içecekler arasındadır. Dikkat edilmesi gerekli olan nokta yemeğin hemen ardından değil, yemekten en az 2 saat sonrasında çay ya da kahve içilebilir. Çay ve kahvede bulunan maddeler demir vitamini bağlar ve sindirilmeden bağırsaklardan dışarı atılır. Siz demir içeriği bakımından zengin gıda yediğinizi düşünseniz bile esasında demirin büyük bölümü çaydaki maddeler ile bağlanıp dışarı atılmaktadır.Bu yüzden çayı yemek sonrası 2 saat sonra içmek doğru olacaktır.

Ek olarak çay içerken içerisine 3-4 damla limon suyu damlatmak yine demir emilimi açısından önemlidir. Çayın içerisine atılacak bir kaç damla limon demiri bağlayan maddeleri inhibe eder ve çayın demir üstündeki yan etkisi ortadan kalkmış olur.

Kısaca Demir Eksiliği Belirtilerine Bakacak Olursak:

– Halsizlik ve yorgunluk
– Fiziksel aktiviteler sonrası oluşan çarpıntı
– Çabuk Yorulma
– Bazı kişilerde kil, toprak gibi maddeleri yeme isteği
– Nefes Darlığı
– Göğüs ağrısı
– Baş dönmesi, kulak çınlaması
– Tırnaklarda çatlaklar oluşması ve tırnaklarda şekil bozukluğu ( Kaşık Tırnak )
– Ağız kenarlarında çatlaklar, dilde kabarcık ve çatlak oluşması
– Ten, dudak ve diş etleri renginin soluklaşması

gibi problemler siz ya da çocuklarınız yaşıyorsa demir eksikliğinde şüphe edilebilir.Özellikle çocuklarda gelişim aşamasında olduğu için çok dikkat edilmesi gerekiyor. Demir eksikliği sonucu gelişim eksiksiz olarak meydana gelmez ve vücut özellikleri olması gerekli olduğu gibi gelişmeyebilir.

Kısaca Demir İçeren Gıdalar

Demir içeren hayvansal gıdalar: Beyaz et ve Kırmızı et, Sakatatlar, Deniz ürünleri. Özellikle dana ciğeri, karaciğer ve istiridye, tavuk ciğeri önemli birer demir ve A vitamini kaynaklarıdır.
Demir içeren bitkisel kaynaklar: Yeşil yapraklı sebzeler, domates, fasulye, bakliyat ürünleri ( nohut, mercimek, kuru fasulye ), bezelye, siyah üzüm, bazı yağlı tohumlar ve çerezler, pekmez çeşitleri sayılabilir.

Dikkat edilmesi gerekli olan nokta bitkisel gıdalar demir açısından yetersizdir. Bu yüzden muhakkak hayvansal gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Bir tüyo verecek olursak et ve türevi ürünleri yerden yanında yeşillik bulunması demir emilimini arttıracaktır. Mutlaka her yemekte yeşillik şarttır.

Bir bir veya daha fazla kişi, saç ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde Bu Belirtilere Dikkat! DEMİR EKSİKLİĞİNİN 12 BELİRTİSİ' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.