Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tiroid’i Tetikleyen 5 Kötü Alışkanlık – Bu Alışkanlıklarınızdan Mutlaka Kurtulun

Tiroid’i Tetikleyen 5 Kötü Alışkanlık – Bu Alışkanlıklarınızdan Mutlaka Kurtulun

Gırtlağın ön tarafında bulunan tiroid bezi salgıladığı hormonlarla, vücuttaki tüm organların işleyişini ve metabolizmasını etkiliyor.

 

 

Ancak kalıtım, mikroplar, yaşlanma, ısı değişiklikleri, iyot eksikliği veya fazlalığı, radyasyon, kullanılacak olan ilaçlar ve kanser gibi faktörler tiroid bezinin çalışmasını bozuyor. Tiroid beziyle ilgili sorunlar Türkiye için ciddi bir problem.

 

Farklı illerde okul çağında yapılan taramaların sonucuna göre tiroid hastalığının görülme sıklığı yüzde 5 ile yüzde 56 arasında değişiyor.

 

 

Tüm endokrin hastalıklar gibi tiroid hastalıkları da kadın hastalarda daha sık görülüyor. Yaşa bağlı şekilde da tiroid hastalığının sıklığı artıyor.

Şimdi gelelim tiroidi tetikleyen 5 en temel unsura:

Tiroid’i Tetikleyen 5 Kötü Alışkanlık – Bu Alışkanlıklarınızdan Mutlaka Kurtulun 1
Endocrinologist examine thyroid woman
1- Stres :

Bazı insanlar aşırı streslidir, sebepleri önemli değil. Ancak sonuçları bazen dönülmez hastalıklara ulaşabiliyor. Dolayısı ile nasıl ki çağımız hastalığı stres tüm hastalıkların temelinde ise tiroid için de açık bir tehlike durumundadır. Dolayısı ile eğer zaten tiroid hastası iseniz stresi sağlığınız için derhal hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

 

 

2-Sigara Kullanımı :

Sigara tüketimi de tiroidi tetiklediği gibi, mevcut olan hastalığı körüklemek için birebir. Araştırmacılar sigara dumanında bulunan siyanürün tiroid oluşumunda önemli rol oynadığını keşfettiklerinden beri, kullanıcı değilseniz bile pasif içici olarak hala tehlike altında olduğunuzu söylüyor.

Tiroid’i Tetikleyen 5 Kötü Alışkanlık – Bu Alışkanlıklarınızdan Mutlaka Kurtulun 3

3- Soya Tüketimi:

Neyse ki soyasız yaşayamayan bir millet değiliz, fakat et ve sotelerde soyadan vazgeçemeyen bir kitle olduğu da açık. Soyanın içeriği tiroid bezlerini olumsuz etkileyen bileşenlerle doludur, öyle ki tiroid tedavisi görüyorsanız iyileşme sürecini de çok ciddi oranda etkiler.

 

 

4- Aşırı Çiğ Sebze Tüketimi :

Lahen temel ve şalgam gibi sebzelerin yüksek miktarda alınması, iyot yetersizliği olanlarda tiroid işlevini bozabilir. Tüm bunlar, insan vücudunun goitrin’e dönüştürdüğü bu tür sebzelerde bulunan hormon salgısını engelleyen bir bileşiktir.

5- Sorunları Tek Başına Aşamazsınız :

Evet hayat çok yoğun işten, güçten ve çocuktan bir türlü kendisinize yeterli zamanı ayıramıyorsunuz. Ancak düzenli doktor kontrolü ile erken tanı konulacağını ve işlerin çok daha kolaylaşacağını unutmayın. Doktorunuza zaman ayırın ki, hayata yetişme fırsatınız olsun.

Tiroid’i Tetikleyen 5 Kötü Alışkanlık – Bu Alışkanlıklarınızdan Mutlaka Kurtulun 5

PEKİ, TİROİD HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Çarpıntı (kalp çarpıntısı)

Kilo Artışı

Çabuk Yorulma

Aşırı Sinirlilik

Çarpıntı;

Efor olmadan, yani hasta dinlenirken, her zamanki çalışmakta olduğu gibi çalışırken ortaya çıkar. Çarpıntı, en sık olarak; tiroid bezinin aşırı hormon üretmesi (hipertiroidi) sonucu ortaya çıkar. Ancak, tiroid hormonu az üretilen (hipotiroidi) hastalarda da çarpıntı görülebilir. Sıcak nodüllü (çok çalışan tiroid nodülü) hastalarda çarpıntı en sık görülen belirtidir.

Tiroid’i Tetikleyen 5 Kötü Alışkanlık – Bu Alışkanlıklarınızdan Mutlaka Kurtulun 7

Kilo Artışı;

Tiroid hormonu yetersiz olan, tiroid bezi yavaş çalışan hipotiroidi hastalarında diyete rağmen kilogram verememe, kilogramnun hızlı artışı, iştahın artış göstermesi ve sürekli yemek yeme ihtiyacı biçiminde kendisini belli eder.

Çabuk Yorulma;

Tiroid hormonu azlığında (hipotiroidi) ya da çokluğunda (hipertiroidi) görülebilir. Tiroit hormonu normal olan nodül ve guatr hastalarında çabuk yorulma görülmez.

Aşırı Sinirlik;

Tiroid hormonu aşırı üretilen yani hipertiroidi hastalarında öfke, saldırganlık, kavgacılık sık görülürken troid hormonu yetersiz olan yani hipotiroidi hastalarında depresyona bağlı gerginlik ve sinirlilik görülür.

Ama, Türk toplumu, genel olarak yaşam şartları ve genetik özelliklerin etkisi ile çabuk kızan, çabuk sinirlenen, gergin kişilerin sık görüldüğü bir toplumdur; o sebeple her aşırı sinirli kişinin illa ki tiroid hastası olması gerekmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.