Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi?

06.05.2021
911
Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi?

Bu yazıdan sonra kendi tırnaklarınız ve etrafınızdakilerin tırnaklarına dikkatli bir şekilde bakmanızda fayda vardır. Şuurlu bir şekilde bedeninize istikamet vermek için kendinizde oluşan tüm farklılıkların farkına varmalı ve rehabilitasyonunuzun ilk teşhisini koymalısınız. Kendi kendinize yaptığınız rehabilitasyonlar netice vermiyorsa netlikle mevzuyla alakalı profesyonel olan hekimlere başvuru etmenizde fayda vardır.

 

 

Tırnaklarınız beyazsa

Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi? 1
Tırnaklarınızda oluşan beyazlıklar direk olarak böbrek ve karaciğer ile alakalıdır. Çoğu insana göre vitamin noksanlığı olarak da adlandırılan bu rahatsızlık protein ve gıda noksanlığından kaynaklı da olabilir. Aynı zamanda anemi ve demir noksanlığı gibi sebeplere de bağlanan bu beyazlıkları giderebilmenin yolları da mevcuttur. Demir ve çinko kapsayan yemekler yiyebilir bunun beraberinde C vitamini barındıran meyveler harcayabilirsiniz. Tırnağınızı aralıksız ıslatabilir ve gelişmesini bekleyebilirsiniz. Tüm bunlar netice vermiyorsa profesyonellara başvuru etmenizde fayda vardır.

Tırnaklarınız sarıysa

Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi? 3

Tırnaklarınızda oluşan sarılıklar enfeksiyon veya ciddi bir rahatsızlık bulgusu olabilir. Bunun yanı gizeme çok oje kullanıyor ve ojenizi çıkarıp diğer bir oje sürerek tırnaklarınızı havalandırmıyorsanız da sarılıklar en büyük nedenler arasında bulunmaktadır. Tırnaklarınızın sarılığını giderebilmek için E vitamini barındıran besinler veya kremler kullanabilirsiniz. Hekim önerisiyle birlikte ilaçla rehabilitasyonu da mevcuttur. Bunların yanı gizeme bir adet limonu bir kadehe sıkarak tırnaklarınızı limonla ovabilirsiniz.

Tırnaklarınız soluksa

Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi? 5


Tırnaklarınızın soluk bir halde olması anemi ve kansızlık hastalığının bulgusu olabilir. Protein kapsayan yiyeceklerin harcanması önerilmektedir. Kırmızı et ve yumurta sarısı gibi yiyecekleri harcayarak tırnağınızı canlandırabilirsiniz.

Tırnaklarınızda çatlaklar var ise

Tırnağınızda Oluşan Şekiller Hangi Hastalığın Belirtisi? 7

Tırnaklarınızda çatlaklar ve çukurlar oluşuyorsa sedef hastalığının bulgusu olarak öğrenilmektedir. Kesinlikle profesyonel bir hekim tarafından görülmesi gerekiyor.

Kırılan ve ince tırnaklarınız var ise
Tırnaklarınız en küçük bir darbede dahi kırılıyor ve uzarken incecik bir yapıya sahipse en ehemmiyetli sebeplerinden biri tiroit rahatsızlığı olabilmektedir. Tırnaklarınızın kırılmasıyla birlikte saçlarınızda aşırıca dökülüyorsa bu rahatsızlığı göz önünde bulundurarak hekime gitmeniz gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.