Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kırmızı pancarın sağlık açısından faydaları nelerdir?

06.05.2021
892
Kırmızı pancarın sağlık açısından faydaları nelerdir?

Besin değeri yüksek ve kış aylarının vazgeçilmez gıdaları kırmızı pancarın besin değeri ve sağlık açısından bazı yararlarına sizler için yer vereceğiz. Kırmızı pancara rengini veren pigmentler antosiyaninler olarak geçmektedir. Bu maddelerin en önemli olan özelliği antioksidan görevi görmesidir. Şimdi detaylara geçelim.

İçindekiler
Kırmızı pancar Besin Değeri
Potasyum: 320g

Diyet Lifi: 3 g

Protein: 1.5 g

A vitamini: 34 IU

C vitamini: 5 mg

Demir: 0.9 mg

Bunlara ilave olarak magnezyum, kalsiyum ve B6 vitamini içermektedir.

Bakıldığı zaman diyete uygun karbonhidrat oranı bir hayli düşüktür. Bu yüzden diyet yapanların rahatça tüketebileceği sebzeler içerisinde yer alır.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?
1: Kanseri Önler
Yapısında bulunan B6 vitamini ve kıymetli antioksidan maddeler kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu engeller. Sebzeye kırmızı rengini veren bu madde ciddi bir antioksidan maddedir. Antioksidanlar vücutta kanser ve tümöre yol açan serbest radikallerin vücuttan atılmasında görev almaktadır.

2: Kas ve Kemikleri Güçlendirir
Yapısında yer alan kalsiyum ve magnezyum sayesinde kas ve kemik sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu mineraller kas ve kemik yapısında olmakla beraber sistemin doğru biçimde çalışması için önemli görev üstlenmektedir.

3: Kalp ve Dolaşım Sağlığını Korur
Yapısında yer alan potasyum sayesinde kalp sistemi ve kan dolaşım sisteminin düzenlenmesine destek olur. Potasyum kan basıncının dengelenmesi için son derece önemlidir. Bu sayede kalp ve dolaşım sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır.

4: Vücutta ve Eklemlerde İltihabı Önler
Özellikle yaşlıların daha sık yaşadığı eklem ihtihaplanmaları için kırmızı pancarı tavsiye ediyoruz. Sabah uyandığınızda 1 bardak kırmızı pancara bir kaç damla limon sıkarak aç karnına içmenizi öneriyoruz.

İlgilini çekebilir 5 Doğal Yiyecekle Karaciğerinizi Yenileyin
5: Kan Düşüklüğünü Önler

Kansızlık sorunu olanların da tüketmelerini öneri ettiğimiz sebzeler içerisinde yer alır. Yapısında yer alan demir minerali ve B vitaminleri ile kan üretiminde görev alır Aynı zamanda demir içeren diğer gıdalar ile beraber tüketildiğinde besinlerin emilimini arttırarak besinlerden çok daha iyi derecede yararlanmamızı sağlar. Yani vitamin ve mineralleri vücut çok daha iyi emer.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir?
Suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Suyu için de pancara 2-3 adet havuç da suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Çok daha yararlı olacaktır. Buna ilave olarak turşusunu yaparak da tüketebilirsiniz. Bu şekilde yararlı etkileri kat kat artacak ve çok lezzetli bir turşu elde etmiş olacaksınız.

Kırmızı Pancar Detoks Tarifi
Bu karışımı özellikle sabah uyandığınızda tüketmek çok büyük yararları olacaktır.

1 adet ufak boy kırmızı pancar
Çeyrek elma
1 adet kırmızı biber
1 adet salatalık
1 tutam maydanoz
yarım limonun suyu
1 ay kaşığı toz zencefil
1 -2 bardak su ( Suyu fazla da yapabilirsiniz. Bir kaç tüketebilirsiniz.)
Kabukları soyulmuş ve temizce yıkanmış malzemeleri rondo ile sıvı hale getirin ve sabahları 1 bardak için. Bu karışım sizi pek çok hastalığa karşı koruyacaktır.

Bir içecek ve şunu diyen bir yazı 'Detaylar Hikayemizde En güçlü kan düzenleyici kan arıtıcı en doğal detoks suyu' görseli olabilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.